Reklama

Płacisz pensję w gotówce? Licz się z wysoką prowizją w banku

Firma, która wypłaca ze swojego konta 35 tys. zł w gotówce, zapłaci za to nawet 175 zł prowizji. Przedsiębiorca musi liczyć się także z tym, że nie wypłaci od ręki większej kwoty.

Pan Adam jest wspólnikiem prężnie działającej firmy w branży gastronomicznej. Większość pracowników firmy nie ma konta bankowego, dlatego pan Adam zmuszony jest wypłacać im pensje w gotówce - co miesiąc kilkadziesiąt tysięcy złotych. W gotówce rozlicza się także z hurtowniami, w których zaopatruje się w towar. Taki sposób rozliczeń z pracownikami i kontrahentami powoduje, że w każdym miesiącu firma pana Adama płaci dodatkowo niemałe prowizje za wypłatę pieniędzy z firmowego konta. Bezpłatne bankomaty mają bowiem ograniczenia kwotowe - zazwyczaj w ciągu jednego dnia można z nich wypłacić maksymalnie kilka tysięcy złotych. Wypłata większych kwot, rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych wymaga już wizyty w oddziale, a za taką operację większość banków każe sobie płacić. W podobnej sytuacji, jak pan Adam, jest wielu przedsiębiorców - nie tylko tych, których biznes w dużej mierze opiera się na obrocie gotówkowym. Szacuje się bowiem, że ok. 20-25 proc. Polaków nie ma konta osobistego, zatem pracodawcy są zmuszeni wypłacać im pieniądze do ręki.

Reklama

Bezpłatne wypłaty tylko w nielicznych bankach

Z ankiety przeprowadzonej przez Tax Care wynika, że spośród 27 banków tylko pięć nie stosuje prowizji przy wypłatach z firmowego konta: Bank BGŻ, BGK, Idea Bank, Multibank oraz Volkswagen Bank Polska, przy czym BGK i Multibank w przypadku większych wypłat awizowanych, a więc zgłoszonych bankowi odpowiednio wcześniej. Z kolei Volkswagen Bank oferuje co prawda bezpłatne wypłaty, ale tylko w siedzibie banku w Warszawie, w związku z czym mają na to szanse w zasadzie tylko firmy, które działają w obrębie stolicy.

Kilkaset złotych prowizji

Pozostałe banki za wypłaty z firmowego konta w oddziale banku liczą sobie prowizję, sięgającą nawet 0,5 proc. wypłacanej kwoty (BGK i Kredyt Bank dla wypłat nieawizowanych, mBank, Multibank dla kwot do 5 tys. zł i nieawizowanych powyżej 20 tys. zł oraz Bank BPH i Pekao SA). W efekcie przedsiębiorca, który wypłaca z nich 35 tys. zł w gotówce, musi zapłacić prowizję w wysokości 175 złotych.

O większej wypłacie trzeba wcześniej poinformować bank

Przedsiębiorcy muszą liczyć się z jeszcze jedną niedogodnością - nie wypłacą od ręki dowolnej kwoty, bowiem w przypadku wypłaty większej gotówki banki wymagają wspomnianego wcześniej awizowania. Część instytucji finansowych życzy sobie, by powiadamiać je z wyprzedzeniem - minimum jednodniowym - o wypłacie nawet relatywnie niskich kwot, rozpoczynających się od 10 tys. zł (niektóre oddziały Banku BPH, FM Bank, Getin Noble Bank). Najwięcej bez uprzedniego powiadamiania banku (50 tys. zł) można natomiast wypłacić w BNP Paribas Bank i Citi Handlowym.

Indywidualni nie płacą

Przedsiębiorcy mogą czuć się pokrzywdzeni względem klientów detalicznych, banki nie pobierają bowiem prowizji za wypłatę z konta osobistego. Część prowadzących działalność obraca to na swoją korzyść - przelewają pieniądze z konta firmowego na osobiste i dopiero wtedy dokonują wypłaty gotówki.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Współpraca: Magdalena Piórkowska

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »