Po e-podpisie uderzy e-pieczęć

Ministerstwo gospodarki przygotowało projekt nowej ustawy o podpisach elektronicznych, który wkrótce trafi do Sejmu. Przewiduje on m.in. obniżenie cen e-podpisu i wprowadzenie "pieczęci elektronicznej" - powiedział w Sejmie wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Ministerstwo gospodarki przygotowało  projekt nowej ustawy o podpisach elektronicznych, który wkrótce  trafi do Sejmu. Przewiduje on m.in. obniżenie cen e-podpisu i  wprowadzenie "pieczęci elektronicznej" - powiedział w Sejmie wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Odpowiadając na pytania posłów powiedział, że nowe przepisy w pełni dostosują polskie prawo do unijnej dyrektywy w tym zakresie.

Projekt nowej ustawy przewiduje wprowadzenie pełnego katalogu podpisów elektronicznych, takich jak podpis zwykły, zaawansowany, kwalifikowany, urzędowy. Zostanie wprowadzone prawo uznawania certyfikatów z innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego - wyliczał.

Szejnfeld zapewnił, że już obecnie uzyskiwanie podpisu elektronicznego nie jest problemem. Obecnie jest wydanych 179 tys. kwalifikowanych certyfikatów, a na kolejne 181 tys. są już zawarte umowy.

Reklama

Dodał, że obecnie 50 proc. wysyłanych dokumentów do ZUS jest opatrzone certyfikatem.

Wiceminister podkreślił, że obowiązek posiadania certyfikowanego podpisu elektronicznego na dokumentach przekazywanych do ZUS został rozłożony w czasie do 21 lipca 2009 r.

Według Szejnefelda, nie ma też problemu ze zwiększeniem liczby podmiotów uprawnionych do certyfikowania podpisów. Dodał, że jest to działalność komercyjna i może ją prowadzić każdy, kto spełnia wymogi ustawy oraz jest wpisany do rejestru ministerstwa gospodarki.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »