Pociągi PKP wyraźnie przyspieszą, przejazdy krótsze o nawet 45 minut. Wiemy, na jakich trasach

Zmiana rozkładu jazdy PKP to nic dziwnego, ale tym razem ma jej towarzyszyć znaczne przyspieszenie. Niektóre trasy mają skrócić się o nawet 45 minut. A w których miejscowościach? PKP podają plany na najbliższe lata.

Opóźnienia rzędu kilkudziesięciu czy nawet kilkuset minut to w PKP nic szczególnie zaskakującego. Jednak, kiedy narodowy przewoźnik mówi o przyspieszeniu przejazdów, wielu podróżnych od razu zastanawia się, czy i jak będzie to możliwe. PKP wydaje się mieć odpowiedź. 

Ma być szybciej i zgodnie z planem

Gwałtowna burza, śnieg, mróz czy zablokowane tory, to tylko niektóre z powodów, dla których opóźnienia w PKP pojawiają się regularnie. Teraz kolejarze mówią o wyraźnym przyspieszeniu, a do szczegółów tych planów dotarł portal rynek-kolejowy.pl. Szybsze podróżowanie ma dotyczyć nie tylko stolicy i największych miast, co jeszcze wiosną zapowiadał wiceminister infrastruktury:

Reklama

- Chcemy osiągnąć przynajmniej takie czasy przejazdu, jakie były zapowiadane przed rozpoczęciem inwestycji, a których do dziś nie ma. Chodzi zatem o 2 godziny z Warszawy do Białegostoku (w przyszłości 1 godz. 45 min), 2 godz. 20 minut z Warszawy do Poznania, poniżej 2 godzin z Krakowa do Zakopanego, poniżej 5 godzin na linii Warszawa - Szczecin - mówił wiosną Piotr Malepszak.

Nowy rozkład jazdy PKP ma pojawić się pod koniec bieżącego roku. Ma on uwzględniać także zmiany w infrastrukturze i skrócone czasy przejazdu.

Na jakich trasach PKP pojedzie szybciej?

Do 2030 roku pociągi PKP mają jeździć już wyraźnie szybciej. Do tego czasu najwyraźniej przyspieszyć mają pociągi na trasie Białystok-Warszawa - zmiana o 45 minut. Sporo krótszy ma być przejazd z Katowic do Warszawy i z Zakopanego do Krakowa. Te przejazd mają skrócić się o odpowiednio 35 i 37 minut, schodząc tym samym wyraźnie poniżej dwóch godzin czasu przejazdu.

Różnice zauważymy także na dłuższych trasach. Pociągi z Rzeszowa do Wrocławia mają jeździć o blisko 30 minut krócej. Przejazd obecnie trwa 4 godziny 29 minut, po zmianach skróci się do 4 godzin. Jednak trasy przejazdu niektórych pociągów będą krótsze już teraz. Przykładowe połączenia to:

  • Warszawa - Szczecin: skrócenie czasu przejazdu o 42 minuty do 4:17;
  • Wrocław - Kłodzko: skrócenie czasu przejazdu o 37 minuty do 1:30;
  • Szczecin - Poznań: skrócenie czasu przejazdu o 31 minuty do 1:46;
  • Białystok - Warszawa: skrócenie czasu przejazdu o 30 minuty do 1:30.

Niektóre zmiany będą skromniejsze. O średnio 10 minut skrócą się trasy przejazdu pociągów z Poznania do Warszawy i z Zielonej Góry do Szczecina. Kilkuminutowe będą oszczędności czasu także na trasie Gdańsk - Kołobrzeg. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKP | rozkład jazdy PKP | czas przejazdu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »