Reklama

Pod Nysą otwarto fabrykę materiałów katodowych Umicore. Koszt 660 mln euro

W Radzikowicach pod Nysą otwarto fabrykę materiałów katodowych, wykorzystywanych w akumulatorach do pojazdów elektrycznych. Deklarowany koszt budowy zakładu należącego do firmy Umicore to 660 mln euro. Nyska fabryka ma zatrudniać około 400 osób.

Budowa zakładu Umicore w Radzikowicach pod Nysą rozpoczęła się w 2019 roku, a produkcja została uruchomiona w lipcu tego roku. Według informacji udzielanych przed rozpoczęciem inwestycji, jej koszt to 660 mln euro. Działający na 90 hektarowej działce zakład produkuje materiały katodowe, które są wykorzystywane w akumulatorach do pojazdów elektrycznych.

Jak poinformowała firma podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia zakładu, roczna zdolność produkcyjna ma osiągać 20 GWh do końca 2023 roku i 40 GWh w 2024 roku, z potencjałem wzrostu nawet do ponad 200 GWh w drugiej połowie dekady.

Jak podkreślił Mathias Miedreich, prezes Umicore, teraz fabryka w Radzikowicach wykorzystuje 20 z 90 ha powierzchni i jest zasilana z farmy wiatrowej w Pągowie, położonej 90 km od Nysy.

Reklama

Obecny kryzys może być motorem rozwoju branży energetycznej 

- Tak jak COVID był motorem cyfryzacji, tak obecny kryzys może być motorem rozwoju branży energetycznej -  powiedział Miedreich nawiązując do obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej będącej wynikiem agresji Rosji na Ukrainę.

Pierwsza firmą w Europie

Według prezesa Umicore, otwarcie zakładu w Radzikowicach czyni Umicore pierwszą firmą w Europie posiadającą kompletny łańcuch dostaw oraz zamknięty obieg materiałów akumulatorowych, w duchu gospodarki zrównoważonej i cyrkularnej. Zakład ma być neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

- Dzięki temu zakładowi, Umicore jest liderem w dziedzinie materiałów akumulatorowych w Europie i oferuje kluczowe składniki odpowiedzialnego oraz zrównoważonego łańcucha wartości dla transportu elektrycznego. Najnowocześniejsze technologie produktów i procesów są dopełnieniem zakładu rafinacji metali oraz produkcji prekursorów materiałów katodowych w Finlandii, a także światowej klasy centrum badawczo-rozwojowego oraz pionierskich działań w zakresie recyklingu baterii w Belgii. Wszystkie te elementy podkreślają pozycję partnera transformacyjnego dla naszych klientów - powiedział Miedreich.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Globalna grupa

Umicore to globalna grupa działająca w branży technologii materiałowych, dostawca m.in. dla branży motoryzacyjnej i maszynowej, rozwijający dział elektromobilności. Wytwarzane przez nią materiały wykorzystywane są w motoryzacji, m.in. w bateriach do e-aut. W roku 2017 grupa wygenerowała obrót w wysokości 12,3 miliarda euro. Obecnie zatrudnia 9 700 osób. Umicore działa już na rynku polskim - w 2014 roku firma zdecydowała o budowie fabryki katalizatorów w Nowej Rudzie. Inwestycja ta warta była 160 mln zł i została otwarta w 2016 roku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »