Podpisano zmianę polsko-cypryjskiej umowy podatkowej

Minister finansów Cypru Kikis Kazamias oraz ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Nikozji Paweł Dobrowolski podpisali Protokół o zmianie polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

W komunikacie zaznaczono, że do podpisania dokumentu doszło w czwartek w Nikozji na Cyprze.

- Zmiany wprowadzone protokołem do umowy wpisują się w polską politykę w zakresie umów podatkowych, zmierzającą do usunięcia z polskiej bazy traktatowej zapisów wykorzystywanych w agresywnym planowaniu podatkowym - podało MF.

W komunikacie wskazano, że główna zmiana wprowadzona do umowy polega na usunięciu z niej tzw. klauzuli tax sparing. Chodzi o prawo do "odliczenia podatku fikcyjnego", które zwykle stosują kraje rozwijające się. Klauzula taka umożliwia uzyskanie przez inwestora preferencji podatkowej, związanej z podatkiem, który faktycznie nie został zapłacony w państwie źródła dochodu.

Reklama

- Protokół wprowadza zmiany w sposobie opodatkowania dochodów członków zarządu. Po wejściu w życie jego postanowień, dochody członków zarządu opodatkowane będą wyłącznie w państwie rezydencji członka zarządu - poinformował resort finansów.

Protokół rozszerzył też umowę o pełną klauzulę wymiany informacji w sprawach podatkowych, opartą o art. 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. MF wyjaśniło, że umożliwia ona uzyskanie informacji o dochodach polskich rezydentów w relacjach z Cyprem, w tym również o środkach zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Ponadto w zmienionej umowie obniżono stawkę podatku pobieranego u źródła określoną w umowie w odniesieniu do dywidend (z 10 proc. do 0 proc. lub 5 proc.) oraz odsetek (z 10 proc. do 5 proc.).

Komentarz dla INTERIA.PL

Wprowadzane do umowy zmiany wynikają z obecnej polityki polskiego rządu, która zakłada eliminację zapisów umownych wykorzystywanych przez podatników w planowaniu podatkowym. W pierwszej kolejności należy wskazać na usunięcie z umowy tzw. klauzuli tax sparing. Klauzula ta pozwalała na korzystne opodatkowanie dochodów z dywidend, wypłacanych ze spółki cypryjskiej do polskiego udziałowca (polscy podatnicy, rozliczając się z fiskusem, od polskiego podatku odliczali 10 proc. podatku cypryjskiego, który w praktyce nie był pobierany). Ponadto, Protokół zmienia zasady opodatkowania dochodów członków zarządu. W świetle umowy z Cyprem, dochody tzw. dyrektora (członka zarządu) spółki cypryjskiej, będącego polskim rezydentem podatkowym, podlegały opodatkowaniu na Cyprze a w Polsce były zwolnione. Z uwagi na fakt, że w określonych sytuacjach przepisy cypryjskie w praktyce nie przewidywały podatku na Cyprze, co nie wykluczało zwolnienia tych dochodów w Polsce, opodatkowanie członków zarządu w świetle umowy z Cyprem praktycznie nie występowało. Według nowych zasad, dochody członków zarządu podlegać będą opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji członka zarządu. W przypadku polskiego rezydenta, w sytuacji gdy będzie on członkiem zarządu spółki cypryjskiej, dochody z tytułu zarządzania opodatkowane będą w Polsce (zwolnienie nie będzie już mieć miejsca). W ramach zaostrzania polityki traktatowej, Protokół wprowadza tzw. pełną klauzulę wymiany informacji w sprawach podatkowych, która pozwala uzyskać informacje o dochodach polskich rezydentów w relacjach z Cyprem, w tym też o środkach zgromadzonych na rachunkach bankowych. Warto również zauważyć, że w nowej wersji umowy z Cyprem obniżono stawki podatku u źródła w odniesieniu do dywidend (z 10 proc. do 0 proc. lub 5 proc.) oraz odsetek (z 10 proc. do 5 proc.). Wejście w życie zmian w umowie uzależnione jest od zakończenia procedur prawnych wymaganych w poszczególnych państwach (ratyfikacja) oraz wymiany not dyplomatycznych między Polską a Cyprem. Protokół zacznie obowiązywać od początku roku następującego po roku, w którym wszedł w życie (jeżeli więc niezbędne procedury zakończą się w roku 2012, zmiany zaczną obowiązywać od roku 2013). Waldemar Knap - Kierownik Zespołu PDOP ECDDP Sp.z o.o.
PAP
Dowiedz się więcej na temat: firma | Cypr | optymalizacja podatkowa | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »