Polacy zaczną masowo wyrejestrowywać firmy?
W lutym powstało 21 365 jednoosobowych działalności gospodarczych - wynika z danych z rejestru REGON. To mniej rejestracji niż w styczniu, ale jednocześnie znacznie spadła liczba firm zamykanych - w lutym zniknęło 20 692 działalności, ok 8,5 tys. mniej niż miesiąc wcześniej - wynika z analizy Tax Care.
Styczeń - jak każdy miesiąc przypadający po zamknięciu kwartału - przyniósł znaczny wzrost liczby zamykanych firm. W lutym sytuacja wróciła do normy - więcej jednoosobowych działalności gospodarczych powstawało niż znikało.
Wprawdzie 21 365 nowych firm, które powstało w lutym, nie jest liczbą imponującą, ale taka jest specyfika tego miesiąca. Polscy przedsiębiorcy bowiem najchętniej zaczynają działalność albo od nowego roku, albo wiosną. Luty pod względem liczby rejestracji należy do najsłabszych - obok listopada i grudnia - miesięcy.
Jednak jeśli spojrzeć na wyniki lutego z perspektywy 12-miesięcznej średniej liczby otwieranych firm, sytuacja wygląda już nieco lepiej. W lutym wskaźnik ten wyniósł 24 308, a więc był najwyższy od lipca (wtedy było to 24 335).
Ten wzrost jest jednak zbyt niewielki, aby można było mówić, że mamy do czynienia ze wzrostem skłonności do "przechodzenia na swoje".
Bez wątpienia jednak widać, że przedsiębiorcy działający już na rynku wierzą w swoje siły i w przyszłość swoich firm. Dowodem jest stosunkowo niewielka liczba zamykanych ostatnio mikroprzedsiębiorstw. W lutym z REGON-u zostało wykreślonych 20 692 mikrofirm.
Z jednej strony to znacznie mniej niż w styczniu, tyle że jest już regułą, że wiele osób decyduje się na likwidowanie firmy po zakończeniu pełnego kwartału - i dlatego zawsze w styczniu oraz w kwietniu, lipcu i październików widać wyraźny wzrost wyrejestrowań.
Ale liczba wyrejestrowań utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie od listopada 2014 r. To przypomina nieco sytuację z przełomu 2013 i 2014 r. Wtedy też likwidowanych firm było stosunkowo niewiele.Przypomnijmy, że z badań nastrojów wśród mikroprzedsiębiorców, przeprowadzonych w I kwartale 2014 r. i w I kwartale 2015 r. wynikało, że prowadzący własne biznesy wyjątkowo dobrze oceniają perspektywy swoich firm.
Źródło: Wyliczenia własne na podstawie danych z rejestru REGON
Niestety, w kolejnych kwartałach 2014 r. było widać spadek nastrojów, czego dowodem może być rosnąca liczba wyrejestrowań z REGON-u w kolejnych miesiącach. Być może w tym roku ten scenariusz się powtórzy - po bardzo optymistycznym początku roku przyjdzie otrzeźwienie. Jednakże ze względu na niskie stopy procentowe oraz nominalny spadek cen, który zwiększa wartość realną płac Polaków, rok 2015 może okazać się nieco lepszy niż rok 2014.
Źródło: Rejestr REGON
Przewaga liczby nowo otwieranych firm nad zamykanymi spowodowała, że ogólna liczba istniejących działalności gospodarczych w lutym nieco wzrosła. Na koniec tego miesiąca było 2 958 311 mikroprzedsiębiorstw, czyli o prawie 660 więcej niż w styczniu.
Ta zmiana jest minimalna, biorąc pod uwagę ogólną liczbę zarejestrowanych mikrofirm. Tak zresztą sytuacja wygląda już od pewnego czasu - wahnięcia liczy działalności są minimalne, liczone w ułamkach procenta. Oznacza to, że stabilizacja pod względem liczby istniejących mikrofirm nadal się utrzymuje.
Źródło: rejestr REGON
Marek Siudaj, Tax Care