Polscy przedsiębiorcy przepracowani

Polscy przedsiębiorcy są przepracowani. Z badania wynika, że pracują o 8 godzin dłużej tygodniowo od pracowników etatowych.

Przedsiębiorcy rzadziej też korzystają ze zwolnień lekarskich oraz urlopu wypoczynkowego - podkreśla profesor Maison. Wyjaśnia, że w ubiegłym roku na zwolnieniach lekarskich przebywało 27 procent pracowników etatowych i 12 procent przedsiębiorców. Jeśli już pracodawcy biorą zwolnienia to na dłużej, co zdaniem profesor świadczy o tym, że biorą je tylko wówczas, kiedy naprawdę jest to dla ich zdrowia niezbędne.

Dominika Maison zwraca uwagę, że osoby pracujące na etatach biorą często zwolnienia z błahych powodów. Dodaje, że wśród pracowników etatowych najczęściej na krótkich zwolnieniach lekarskich przebywają osoby w wieku 25 - 34 lata czyli te, które tak naprawdę powinny tryskać zdrowiem.

Reklama

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski podkreśla, że pracodawcy nie mogą pozwolić sobie na chorowanie. Borykają się z nadmiarem wykluczających się i często absurdalnych przepisów. Tymczasem władze zamiast pomóc, rzucają tym, którzy tworzą miejsca pracy "kłody pod nogi".

Firmy nawiedzane są przez częste kontrole, które dezorganizują pracę. Byłoby najlepiej, gdyby rząd chociaż przez dwa lata dał spokój przedsiębiorcom zgodnie z zasadą "jeśli nie możecie nam pomóc to przynajmniej nie przeszkadzajcie" - podkreśla Andrzej Malinowski.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak dodaje, że polski przedsiębiorca ma w stosunku do rządu ponad 6 tysięcy obowiązków informacyjnych i musi robić tony sprawozdań. Koszmarem są też przepisy podatkowe, które są wciąż zmieniane, niejasne i przez to ich interpretacja może być różna.

Skutkiem nieżyciowych przepisów i nadmiaru obowiązków przedsiębiorcy nie korzystają z urlopów w takim zakresie jak pracownicy etatowi. Ich urlopy są krótkie i nieczęste.

Z badania profesor Maison wynika, że w ubiegłym roku z urlopu wypoczynkowego skorzystało tylko 58 procent przedsiębiorców. Tylko niespełna 30 procent z nich brało urlopy dłuższe niż 15 dni.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: firma | MiSP | przedsiebiorstwa | Polskie | polski przedsiębiorca | kodeks pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »