Polska atrakcyjnym rynkiem dla rozwoju nowych technologii
W ostatnich latach obserwowany jest mocny trend wskazujący na rosnące zainteresowanie zagranicznych koncernów inwestowaniem w badania i rozwój wysokich technologii w Polsce. Działalność firmy Intel w Gdańsku, IBM we Wrocławiu czy Centrum Badawczo-Rozwojowego Samsunga produkującego oprogramowanie do telewizorów pokazuje, że polscy inżynierowie i naukowcy stanowią światowy trzon technologiczny.
Jak powiedział agencji eNewsroom.pl Leszek Cieśla z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, globalne koncerny posiadające centra badawczo-rozwojowe na terenie naszego kraju zastanawiają się nad rozszerzeniem dotychczasowych i rozpoczęciem kolejnych inwestycji oraz postrzegają Polskę jako atrakcyjne miejsce do inwestowania w nowe technologie.
- Centra Badawczo-Rozwojowe to nie tylko miejsca pracy, lecz także ogromne możliwości dla studentów i absolwentów uczelni technicznych, którzy mogą zdobywać doświadczenie przy użyciu najnowszych technologii. Zagraniczne firmy budujące CBR należą do światowej elity, a młodzi ludzie dzięki zdobytym umiejętnościom rozwijają własne przedsiębiorstwa, jednocześnie budując kapitał intelektualny Polski. Co ważne, nasze parki technologiczne są coraz bardziej atrakcyjne dla wielu inwestorów - Polpharma zbudowała swój oddział CBR w Gdańskim Parku Badawczo-Technologicznym i już teraz wyrasta na jednego z pionierów w sektorze farmaceutycznym w tej części Europy - zauważa Cieśla.
Również polskie korporacje takie jak KGHM czy PGE starają się pozyskiwać nowe technologie przez inwestowanie w mniejsze firmy lub współpracę z uniwersytetami i kupowanie od nich rozwiązań, co wzmacnia ich pozycję i konkurencyjność na rynkach zagranicznych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju aktywnie pomaga w tego typu inicjatywach, kreując pewnego rodzaju ekosystem dla podmiotów tworzących innowacje. Z podobnego modelu działalności w przeszłości skorzystały inne polskie firmy, takie jak PESA czy Solaris, które zdobyły renomę i uznanie na polskim i światowym rynku.