Reklama

Polska kontynuuje walkę z zależnością od Gazpromu

Polska kontynuuje walkę z zależnością od Gazpromu - pisze w piątek rosyjski dziennik gospodarczy "Wiedomosti", komentując zawarcie przez PGNiG z firmą Cheniere Marketing International umowy długoterminowej na dostawy z USA gazu LNG.

"Jest to już drugi kontrakt PGNiG w ciągu ostatniego miesiąca na dostawy amerykańskiego LNG" - podkreśla gazeta, przypominając o październikowej umowie z Ventures Global LNG. Wymienia także dwa inne kontrakty na gaz skroplony już podpisane przez PGNiG: z katarską firmą Qatargas oraz amerykańską Centricą. Polska również "ma w rezerwie" na razie niepodpisany kontrakt na zakup LNG z amerykańską Sempra Energy - dodaje rosyjski dziennik.

Reklama

Wymieniając ilości LNG zakontraktowanego już przez Polskę, ewentualną umowę z Sempra Energy, własne wydobycie w Polsce oraz dostawy gazociągiem Baltic Pipe, gazeta przyznaje, iż "teoretycznie może to pozwolić Polsce na całkowitą rezygnację z gazu rosyjskiego". Przypomina, że kontrakt z Gazpromem zakończy się w 2022 roku.

Cytowana przez dziennik ekspertka firmy Vygon Consulting Maria Biełowa ocenia, że podpisywane przez PGNiG porozumienia o kupnie amerykańskiego LNG są między innymi przygotowaniami do rozmów z Gazpromem na temat dostaw po 2022 roku. - Według naszych kalkulacji gaz amerykański będzie kosztować Polskę mniej od rosyjskiego tylko pod warunkiem, że baryłka ropy osiągnie cenę 95-100 USD, a stawki gazowców LNG utrzymają się na obecnym poziomie - powiedziała Biełowa. To ostatnie jest według niej wątpliwe.

Inny analityk, Aleksandr Sobko, powiedział "Wiedomostiom", że dopiero po powiększeniu terminalu w Świnoujściu można byłoby na poważnie mówić o zastąpieniu w Polsce dostaw gazu z Rosji. Ocenia on również, że obecne plany nie będą przeszkodą dla Gazpromu w zawarciu kontraktu z Polską na dostawy gazu po 2022 roku. - W warunkach rosnącej konkurencji rosyjska firma będzie gotowa sprzedawać każde ilości (surowca) po cenach nieznacznie przewyższających ceny dla Niemiec - zapewnia ekspert. (PAP)

- - - - - -

"To jest wspaniały dzień dla Europy". Sekretarz Energii USA o podpisaniu 24-letniej umowy na dostawy gazu z PGNiG

PGNiG podpisało z Amerykanami długoterminową, 24-letnią umowę na zakup gazu ziemnego LNG. Ma to być tylko wstęp do dalszej współpracy.

- To jest sygnał dla całej Europy, że w ten sposób można rozwijać jej przyszłość, bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikować źródła energii - to jest wspaniały dzień dla Europy - ocenił po podpisaniu umowy amerykański sekretarz energii Rick Perry.

- Sygnały nie mogą być silniejsze w tej części świata - państwo nie będziecie już ograniczeni jeśli chodzi o to, od kogo kupujecie swój gaz i w jaki sposób go wykorzystujecie - dodał członek gabinetu Donalda Trumpa.

Przy podpisywaniu umowy obecny był również prezydent Andrzej Duda, który zaznaczył, że Polska bardzo blisko chce i współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa. - Mogę powiedzieć śmiało - to jest właśnie prawdziwe partnerstwo transatlantyckie - stwierdził prezydent.

Źródło: x-news

Sprawdź bieżące notowania PGN na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »