Reklama

Pomoc z PFR już w drodze na konta przedsiębiorców

Przedsiębiorcy ruszyli po pomoc z Tarczy Finansowej PFR 2.0. Od piątku już ponad 1300 firm otrzymało pozytywne decyzje - łącznie na kwotę blisko 160 mln zł. Pieniądze są w drodze na ich konta, część dostanie je już dziś. Lista branż, które mogą z niej skorzystać ma zostać poszerzona co najmniej o kilka, a może nawet kilkanaście.

Łącznie od startu tarczy 1320  firm złożyło już wnioski na blisko 160 mln zł subwencji. - Przypominamy firmom, by przed złożeniem do nas wniosku rozliczyły się z fiskusem - apeluje Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Reklama

Obecnie z tej pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy z 45 branż objętych restrykcjami sanitarnymi, ale ta lista może się po raz kolejny poszerzyć. Już w ubiegłym tygodniu wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział w wywiadzie dla Interii, że będzie to od kilku do kilkunastu kodów. Wymienił kluby sportowe, ale na listę mogą trafić też m.in. usługi pralnicze, a także obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.

W przypadku Tarczy Finansowej 2.0 nie musi być to kod dla działalności dominującej, ale brane pod uwagę są wszystkie wpisane w CEIDG lub KRS przez przedsiębiorcę.

Mówi o tym art. 11 pkt 8 (i) regulaminu Tarczy Finansowej 2.0. "Lista działalności wykonywanych w ramach powyższych kodów PKD może każdorazowo ulec zmianie, rozszerzeniu lub zawężeniu, na podstawie odpowiedniej uchwały Rady Ministrów, (iii) kody PKD nie muszą być przeważającymi kodami działalności gospodarczej, oraz (iv) kody PKD mogą być różne na każdą z badanych dat pod warunkiem, że zawierają się w liście kodów wskazanych powyżej".

Jednocześnie w kontekście buntu przedsiębiorców, trzeba pamiętać, że za łamanie zakazów grozi odebranie pomocy. W sytuacji złamania zakazów i rygorów sanitarnych wprowadzonych w związku z firma jest zobowiązana do zwrotu całej kwoty subwencji. Taki zapis jest w regulaminie, ale jak Interia pisała w czwartek, taką zasadę wprowadziła ustawa z listopada ubiegłego roku. Groźba odebrania pomocy dotyczy wszystkich jej form zawartych w tarczach antykryzysowych, w tym Tarczy Finansowej PFR, z której do przedsiębiorców trafia największa pomoc.

Tarcza Finansowa PFR 2.0 to pomoc przedsiębiorcom na około 20 mld zł. Dla mikrofirm jest przeznaczone 6,5 mld zł, dla MSP również 6,5 mld zł. Dodatkowo 6,7 mld zł to kwota całkowitego umorzenia subwencji dla firm z listy 45 branż, które dostały pomoc z pierwszej tarczy.

Pomoc jest skierowana do tych firm, które zatrudniają pracowników, czyli zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych.

W przypadku mikrofirm z branż objętych restrykcjami, zatrudniających od 1 do 9 pracowników, kwota subwencji wyniesie 18 tys. zł na jednego zatrudnionego, jeśli przychody spadły o 30-60 proc. lub 36 tys. jeśli spadły o więcej niż 60 proc. Maksymalna łączna kwota to 324 tys. z możliwością całkowitego umorzenia, pod warunkiem utrzymania zatrudnienia.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W przypadku średnich firm, zatrudniających od 10 do 249 osób, jeśli miały co najmniej 30-proc. spadek obrotów, przewidziana jest subwencja w kwocie pokrywającej 70 proc. straty brutto za okres od listopada do marca 2021 roku (za styczeń-marzec na podstawie prognozy).

Monika Krześniak-Sajewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »