Preferencyjny ZUS w 2022 roku dla nowych firm. Jakie składki zapłacą?

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą muszą się liczyć z wyższymi kosztami ubezpieczenia społecznego. Preferencyjne stawki ZUS przysługują przedsiębiorcom przez 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności lub wykorzystania ulgi na start. W 2022 roku będą one wyższe niż dotychczas, ze względu na brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej oraz wzrost minimalnego wynagrodzenia. Ile wyniesie preferencyjny ZUS i jak go wyliczyć?

Preferencyjny ZUS. Dla kogo?

Każdy osoba prowadząca własną działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania składek społecznych. W ich skład wchodzą składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, rentowe i wypadkowe. 

Dobrowolnie może opłacać również ubezpieczenie chorobowe. Przedsiębiorcy, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy, mogą skorzystać z ulgi, jaką jest preferencyjny ZUS i przez okres 24 miesięcy od objęcia obowiązkiem ubezpieczeniowym opłacać składki w niższym wymiarze, nie mniejszym jednak niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. 

Są również zwolnieni z opłat na rzecz Funduszu Pracy.

Reklama

Jakie warunki preferencyjnego ZUS w 2022 roku?

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z ulgi, jaką są preferencyjne stawki ZUS, muszą spełnić określone warunki. Preferencyjny ZUS  przysługuje osobom, które w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych poprzedzających moment założenia działalności gospodarczej:

  • nie prowadziły innej działalności pozarolniczej
  • nie były przedstawicielami wolnych zawodów rozliczającymi się ryczałtem i nie prowadziły działalności twórczej lub artystycznej
  • nie były wspólnikami spółek jednoosobowych z ograniczoną odpowiedzialnością, jawnych, komandytowych czy partnerskich

Dodatkowo preferencyjny ZUS nie przysługuje osobom, które świadczą usługi byłemu pracodawcy, zatrudniającemu je na podstawie umowy o pracę w roku założenia działalności gospodarczej lub roku poprzedzającym to wydarzenie.

Z preferencyjnych stawek ZUS przedsiębiorcy mogą korzystać przez okres 24- miesięcy kalendarzowych od momentu wejścia w obowiązek ubezpieczeniowy, czyli od chwili założenia działalności lub zakończenia ulgi na start.

Preferencyjny ZUS 2022. Kwota po zmianach podatkowych

W nadchodzącym roku wysokość składek na ubezpieczenie społeczne wzrośnie. Jest to związane nie tylko z zapowiadanym brakiem możliwości odliczenia składni zdrowotnej od podatku, lecz również z podniesieniem płacy minimalnej. Podwyżka dotknie wszystkie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Jaka będzie kwota preferencyjnego ZUS-u po zmianach podatkowych w 2022 roku?

Podstawa wymiaru składek w 2021 roku w przypadku osób korzystających z preferencyjnej stawki ZUS wynosiła 840 zł. W 2022 roku będzie to 903 zł. 

Najbardziej, bo o ponad 12 zł miesięcznie wzrośnie wysokość składki emerytalnej. W przypadku pozostałych składek różnica nie będzie tak duża. 

W rezultacie preferencyjny ZUS 2022 dla nowych firm wzrośnie o 19,93 zł w skali miesiąca, co daje 239,16 zł w skali roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | preferencyjny ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »