Procedury antymobbingowe w pracy. Jak zapobiegać mobbingowi?

Nasza świadomość na temat mobbingu z biegiem czasu rośnie. Jeszcze kilka lat temu to pojęcie było praktycznie nieznane. Na szczęście coraz częściej się o nim mówi, a wiele firm wprowadza procedury antymobbingowe. Sprawdź, na czym one polegają oraz, w jaki sposób możesz wdrożyć je w swojej firmie.

Mobbing to działania oraz zachowania, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Mogą mieć na celu ośmieszenie, poniżenie oraz wykluczenie pracownika z zespołu. Zachowania wrogie i nieetyczne, które wymierzone są w pracownika, mają negatywne działanie nie tylko na daną osobę, ale także na całą firmę. Z tego powodu pracodawca powinien zadbać o wprowadzenie polityki antymobbingowej w firmie.

Polityka antymobbingowa. Na czym polega?

Pracodawca ponosi odpowiedzialność nie tylko za mobbing, ale także za sytuacje, w których toleruje zachowania mobbingowe, udaje, że o nich nie wie lub przymyka na nie oko. Polityka antymobbingowa to procedury i działania, które ograniczają ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w firmie. Dają także możliwość pracodawcy uwolnienia się od odpowiedzialności w sytuacji, kiedy dojdzie do takich zachowań.

Reklama

Polityka antymobbingowa jest obowiązkiem pracodawcy i przeciwdziała temu zjawisku. Jest również szansą na podjęcie realnych kroków w zakresie wyeliminowania nieprawidłowości w miejscu pracy.

Jakie elementy powinna zawierać polityka antymobbingowa?

Wprowadzając politykę antymobbingową w firmie, pracodawca musi zadbać o kilka ważnych elementów. Pierwszym aspektem, który musi się w niej znaleźć, są działania prewencyjne.

Są to głównie aktywności edukacyjne, które pozwalają pracownikom na podniesienie swojej świadomości w tym zakresie. Działania prewencyjne obejmują również pomoc prawną, psychologiczną oraz medyczną, która jest dostępna dla pracowników przez cały czas. Działanie prewencyjne łagodzą skutki zachowań mobbingowych oraz pozwalają na kontrolowanie i zapobieganie.

Polityka antymobbingowa powinna również zawierać procedurę skargową, dzięki której każdy pracownik będzie miał zagwarantowaną możliwość zgłoszenia działania o znamionach mobbingu.

Najczęściej procedura skargowa wprowadzona jest w formie pisemnej. Pracownik za jej pomocą może poinformować o swoich odczuciach w zakresie mobbingu i jednocześnie wskazać osoby, które dopuściły się takich działaniach. Może również wskazać dowody na poparcie swojego stanowiska oraz uzasadnienie skargi.

Podczas formułowania założeń i procedur polityki antymobbingowej należy pamiętać o:

  • oznaczeniu pracodawcy i jego siedziby,
  • sformułowaniu pojęć mobbingu, pracodawcy i pracownika,
  • wyznaczeniu osoby lub organy, zajmującego się weryfikacją zgłoszonych nieprawidłowości,
  • sformułowaniu szczegółowego przebiegu postępowania, które inicjowane jest skargą dot. mobbingu.

Szczególnie ważne w formułowaniu procedur jest podkreślenie poufności, dzięki której pracownicy będą mogli czuć się komfortowo, zgłaszając wszelkiego rodzaju niewłaściwe zachowania.

Jak wprowadzić politykę antymobbingową w naszej pracy?

Na pracodawcy leży obowiązek zapoznania wszystkich zatrudnionych w zakładzie pracy, bez względu na to czy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

Natomiast każdy nowo zatrudniony pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o tym, że są zaznajomione z polityką antymobbingową firmy.

Jako że wprowadzenie polityki antymobbingowej obowiązuje jedynie pracodawcę, posiada on pełną dowolność w zakresie jej opracowania i nie musi konsultować jej z pracownikami. Warto jednak pamiętać, że działania, które są opracowywane i wprowadzane wspólnie w firmie, mają większą szansę na powodzenie. Dlatego można umożliwić pracownikom zgłaszanie uwag w tym zakresie oraz regularne informowanie o postępie prac.

Przed wdrożeniem polityki antymobbingowej warto poinformować osoby zatrudnione o idei polityki oraz jej podstawowych założeniach. Efektywne jest również wprowadzenie cyklicznych szkoleń, dzięki którym w łatwy i przystępny sposób zostanie przekazana wiedza na temat zapobiegania mobbingu.

Zobacz także:

Kolejne ofiary mobbingu w Senacie. Prokuratura ustaliła nowych pokrzywdzonych

Pracownice odsłaniają kulisy pracy w dużej sieci dyskontów. "Dziewczyny płaczą po kątach"

Co to jest teatr przemocowy? Przypadek Dramatycznego

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mobbing
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »