Produkcja przemysłowa w maju 2022 r. w górę. Ceny producentów dalej rosną

Produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 15,0 proc. w ujęciu rocznym i 1,4 proc. miesiąc do miesiąca - podał Główny Urząd Statyczny we wtorek. To wyraźny skok w porównania do kwietniowego odczytu (13 proc.) ale odczyt jest nieznacznie niższy od konsensusu rynkowego (15,2 proc.). Dalej rosną też ceny producentów. W maju dynamika inflacji PPI sięgnęła 24,7 proc. w ujęciu rocznym. Przed miesiącem było to 24,1 proc.

Główny Urząd Statystyczny rozpoczął publikację kluczowych wskaźników gospodarczych ze strefy realnej za maj, w tym o produkcji przemysłowej, dynamice wynagrodzeń, sprzedaży detalicznej i budownictwie mieszkaniowym (dwie ostatnie pozycje poznamy w środę). Komplet danych pokaże w jakiej kondycji jest polska gospodarka w sytuacji, gdy Rada Polityki Pieniężnej prowadzi ostre zacieśnienie monetarne, na Wschodzie trwa wojna a inflacja zbliżyła się do 14 proc. (w maju, w ujęciu rocznym).

W perspektywie dalszych odczytów inflacji konsumenckiej ważna jest dzisiejsza publikacja GUS dotycząca inflacji producenckiej. Ta wzrosła w maju o 24,7 proc. Przy czym koszty producentów z pewnym opóźnieniem przekładają się na ceny dla konsumentów (CPI). 

Reklama

Czy w majowych danych GUS widać już hamowanie gospodarki?

Wojna wywołana przez Rosję, załamanie w handlu ze Wschodem - z opóźnieniem znajdują odzwierciedlenie w danych makrogospodarczych. "Spadek majowego indeksu PMI poniżej 50 punktów, w tym gorsze wyniki w zakresie nowych zamówień i poziomu produkcji, sugerują, że nastąpi to już w najbliższych miesiącach. Jednocześnie cały czas utrzymuje się presja na wzrost cen producentów" - ocenili ekonomiści ING Banku Śląskiego.

W majowych danych nie widać jeszcze wyraźnego spowolnienia. 

We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w maju br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr inwestycyjnych - o 23,0 proc., dóbr związanych z energią - o 18,1 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 14,0 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych - o 12,7 proc. W mniejszym stopniu zwiększyła się produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 1,7 proc.

Według wstępnych danych w maju br., w stosunku do maja ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 38,5 proc., w produkcji maszyn i urządzeń - o 26,9 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 25,5 proc., wyrobów z metali - o 24,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 22,6 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 21,5 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 16,2 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 15,5 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ub. roku, wystąpił w 3 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 5,7 proc.

Ceny producentów ponownie wzrosły. W maju to już 24,7 proc. rok do roku

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w maju 2022 r. wzrosły w stosunku do kwietnia 2022 r. o 1,3 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku - o 24,7 proc.

Ceny były wyższe niż przed rokiem we wszystkich sekcjach przemysłu. Największy wzrost cen odnotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 45,4 proc. W sekcji górnictwo i wydobywanie ceny wzrosły o 24,3 proc., w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) o 48,9 proc., a w górnictwie rud metali - o 4,6 proc. W sekcji przetwórstwo przemysłowe ceny podwyższono o 22,1 proc., w tym najbardziej w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej  (o 93,4 proc.). Wyższe niż przed rokiem były również ceny produkcji, m.in.: metali (o 45,3 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 34,5 proc.), artykułów spożywczych (o 27,1 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 25,7 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 23,0 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 17,0 proc.), wyrobów z metali (o 14,1 proc.). 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | produkcja | ceny promocyjne | wzrost cen | drożyzna | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »