Produkcja przemysłowa w maju 2022 r. w górę. Ceny producentów dalej rosną
Produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 15,0 proc. w ujęciu rocznym i 1,4 proc. miesiąc do miesiąca - podał Główny Urząd Statyczny we wtorek. To wyraźny skok w porównania do kwietniowego odczytu (13 proc.) ale odczyt jest nieznacznie niższy od konsensusu rynkowego (15,2 proc.). Dalej rosną też ceny producentów. W maju dynamika inflacji PPI sięgnęła 24,7 proc. w ujęciu rocznym. Przed miesiącem było to 24,1 proc.
Główny Urząd Statystyczny rozpoczął publikację kluczowych wskaźników gospodarczych ze strefy realnej za maj, w tym o produkcji przemysłowej, dynamice wynagrodzeń, sprzedaży detalicznej i budownictwie mieszkaniowym (dwie ostatnie pozycje poznamy w środę). Komplet danych pokaże w jakiej kondycji jest polska gospodarka w sytuacji, gdy Rada Polityki Pieniężnej prowadzi ostre zacieśnienie monetarne, na Wschodzie trwa wojna a inflacja zbliżyła się do 14 proc. (w maju, w ujęciu rocznym).
W perspektywie dalszych odczytów inflacji konsumenckiej ważna jest dzisiejsza publikacja GUS dotycząca inflacji producenckiej. Ta wzrosła w maju o 24,7 proc. Przy czym koszty producentów z pewnym opóźnieniem przekładają się na ceny dla konsumentów (CPI).
Wojna wywołana przez Rosję, załamanie w handlu ze Wschodem - z opóźnieniem znajdują odzwierciedlenie w danych makrogospodarczych. "Spadek majowego indeksu PMI poniżej 50 punktów, w tym gorsze wyniki w zakresie nowych zamówień i poziomu produkcji, sugerują, że nastąpi to już w najbliższych miesiącach. Jednocześnie cały czas utrzymuje się presja na wzrost cen producentów" - ocenili ekonomiści ING Banku Śląskiego.
W majowych danych nie widać jeszcze wyraźnego spowolnienia.