Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, jakie konto bankowe założyć

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymusza konieczność założenia konta bankowego. Dzięki niemu można w wygodny sposób rozliczyć się z dostawcami i klientami. Który rachunek bankowy wybrać?

Konto bankowe jest przeznaczone dla wszystkich klientów indywidualnych i to niezależnie od tego, czy prowadzą oni działalność gospodarczą, czy pracują na etacie. Jest to produkt o szerokiej funkcjonalności - każde konto osobiste pozwala na zlecenie przelewów, większość również umożliwia ustawienie zleceń stałych czy poleceń zapłaty. Czym zatem różnią się rachunki oferowane klientom indywidualnych przez poszczególne banki? Wysokością opłat i dodatkowymi usługami, z których - bezpłatnie lub za drobną opłatą - może skorzystać klient.

Konto osobiste a prowadzenie działalności

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością rozliczania się z wieloma podmiotami. Te czynności ułatwia posiadanie rachunku - konto osobiste pozwala na bezgotówkowe regulowanie zobowiązań. Ponieważ większość klientów ceni sobie dostęp również do gotówki, banki oferują kartę do rachunku, a część - również naklejki zbliżeniowe.

Reklama

Choć posiadanie konta osobistego przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest praktycznym rozwiązaniem, nie można zapomnieć, że wybór ten ma także minusy. Ponieważ banki w ofercie mają również konta bankowe przeznaczone dla firm, część zastrzega w regulaminie, że może uniemożliwić klientowi wykorzystywanie posiadanego przez niego konta do celów gospodarczych. Przed wyborem konkretnej oferty konieczna jest zatem uważna lektura regulaminu przygotowanego przez bank.

Czym się kierować, wybierając konto osobiste?

W ofercie każdego banku znajdzie się konto osobiste. Konto bankowe, które wybierze klient indywidualny prowadzący działalność gospodarczą, powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Obok możliwości wydawania dyspozycji zwykłych przelewów (najczęściej są one realizowane w systemie Express Elixir) warto zwrócić uwagę na możliwość zlecenia przelewu SORBNET, SEPA czy ekspresowego.

Znaczenie ma ponadto wysokość opłat. Są banki, które pobierają opłatę za utrzymanie i obsługę konta osobistego, są również takie, które - po spełnieniu konkretnych warunków - nie naliczą opłaty. Przedsiębiorca powinien też sprawdzić, czy będzie zobowiązany zapłacić za wypłatę pieniędzy z bankomatów i czy bank naliczy opłatę za obsługę karty debetowej.

Dodatkowe usługi - by zwiększyć funkcjonalność rachunku

Banki doskonale wiedzą, że klienci cenią sobie kompleksowe rozwiązania. Z tego względu konta osobiste już dawno przestały służyć wyłącznie do zarządzania zgromadzonymi środkami czy wydawania dyspozycji przelewów. Dziś większość banków oferuje szereg dodatkowych usług. Klienci, którzy z nich skorzystają, mogą zwiększyć funkcjonalność posiadanego rachunku i jednocześnie wyeliminować konieczność korzystania z innych produktów bankowych.

Przykładowe usługi dodatkowe, które banki oferują właścicielom kont osobistych, to np. możliwość zaciągnięcia pożyczki na preferencyjnych warunkach czy skorzystania z atrakcyjnie oprocentowanego konta oszczędnościowego. Część banków oferuje również pakiety stworzone z myślą o inwestorach - uzyskują oni dostęp do wielu krajowych i zagranicznych funduszy ubezpieczeniowych.

Dowiedz się więcej na temat: konto bankowe | bankowy | kont | bankowe | konta | prowadzenie | konta bankowe | konto | Rachunek bankowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »