"Przed nami kwartały spowolnienia". Czy firmy są na nie przygotowane?

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) spadł w lipcu o 2,6 pkt w ujęciu miesięcznym do 102,4 pkt. Lipcowy odczyt jest niższy o 7,6 pkt niż wartość MIK zanotowana w styczniu. Wskaźnik pokazuje, jakie nastroje panują wśród polskich przedsiębiorstw.

Miesięczny Indeks Koniunktury został opracowany przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Poziomem neutralnym MIK jest 100 pkt. Wynik powyżej tej wartości oznacza poprawę koniunktury, a poniżej - jej pogorszenie.

Widać hamowanie gospodarki

Miesięczny Indeks Koniunktury spadł w lipcu mdm o 2,6 pkt do poziomu 102,4 pkt. To kolejny miesiąc, w którym MIK jest powyżej poziomu neutralnego oznaczającego przewagę nastrojów pozytywnych, ale lipcowy odczyt jest o 7,6 pkt. niższy niż wartość MIK zanotowana w styczniu br. O niższym miesiąc do miesiąca (mdm) wyniku MIK w tym miesiącu zadecydowały głównie dwa komponenty: wydatki inwestycyjne i nowe zamówienia, których wartości znalazły się poniżej poziomu neutralnego, notując odpowiednio: 90,0 pkt i 97,2 pkt. Hamowanie gospodarki jest widoczne również w pogarszającej się płynności finansowej oraz spadającej wartości sprzedaży - wynika z lipcowego notowania MIK.

Reklama

Zgodnie z lipcowym odczytem MIK, negatywne zmiany mdm dotyczyły: płynności finansowej (-10,7 pkt), liczby nowych zamówień (-4,6 pkt), zatrudnienia (-3,4 pkt) oraz wartości sprzedaży (-3,1 pkt). Według analityków wyraźne spadki mdm wskaźników dotyczących nowych zamówień, zatrudnienia oraz wartości sprzedaży świadczą o tym, "że wchodzimy w okres hamowania rozwoju gospodarki".

Maciej Miniszewski z PIE zwrócił uwagę, że odczyt MIK po raz pierwszy spadł poniżej wartości z ubiegłego roku. - Podczas poprzednich wakacji obserwowaliśmy poprawę nastrojów przedsiębiorstw - odnotowano wtedy najwyższe odczyty MIK w historii badania - zauważył. Dodał, że obecnie firmy odczuwają skutki trwającej wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego, "a ich konsekwencje mogą towarzyszyć polskim przedsiębiorcom długofalowo".

Analityk, komentując dla PAP lipcowe wskazania MIK zaznaczył, że niestabilna sytuacja na rynkach, inflacja i nadchodząca recesja to największe bariery w prowadzeniu działalności, co jest obserwowane w spadku wartości MIK. Dodał, że lipcowy odczyt pozostał powyżej poziomu neutralnego, dzięki dobrym wynikom dużych firm i stabilizacji sektora TSL (transport, spedycja, logistyka), który jako jedyna branża nie odnotował spadku względem poprzedniego miesiąca.

Płynność finansowa na najniższym poziomie od marca ubiegłego roku

Miniszewski podkreślił, że "wyraźne spadki wskaźników mdm dotyczących nowych zamówień, zatrudnienia i wartości sprzedaży wskazują na hamowanie gospodarki". - Przedsiębiorcy szczególnie mocno odczuwają malejącą liczbę zamówień - wskaźnik w tym komponencie spadł poniżej poziomu neutralnego. Płynność finansowa jest na najniższym poziomie od marca ubiegłego roku - dodał. Ryzyko recesji, jak stwierdził, potwierdzają pogarszające się dane o koniunkturze i aktywności gospodarczej oraz prognozy ośrodków analitycznych. Zdaniem analityka "przed nami kwartały spowolnienia". - Rodzi się pytanie, czy polskie przedsiębiorstwa są na nie przygotowane - zastanawia się Miniszewski.

Według MIK w lipcu pozytywne nastroje przeważają jedynie w firmach średnich i dużych, a wskaźnik dla średnich przedsiębiorstw spadł o 2,7 pkt. do 106,2 pkt. Przewagę nastrojów negatywnych obserwuje się od trzech miesięcy w mikrofirmach (lipcowy MIK 91,1 pkt. ze spadkiem 5,2 pkt mdm) oraz pierwszy raz w tym roku w małych przedsiębiorstwach (94,6 pkt. ze spadkiem 7,2 pkt. mdm).

Z kolei spadek nastrojów mdm jest widoczny we wszystkich branżach - największy w usługach (-8,2 pkt.) oraz w produkcji i handlu (po -6,3 pkt.). Jedynie w TSL nastąpił wzrost wskaźnika koniunktury mdm (+0,5 pkt.). Natomiast najniższy wskaźnik koniunktury w lipcu zaobserwowano w handlu (98,7 pkt.), który od trzech miesięcy notuje spadek nastrojów.

Ceny energii największą barierą

Zgodnie z najnowszym odczytem MIK, w lipcu najbardziej dokuczliwą barierą okazały się ceny energii. Dla funkcjonowania niemal połowy badanych firm, ceny te są barierą o bardzo dużym znaczeniu, a dla 27 proc. - dużym. Nadal firmy narzekają na koszty pracownicze (66 proc. wskazań, wobec 63 proc. przed miesiącem).

Konrad Soszyński z Banku Gospodarstwa Krajowego zwrócił uwagę, że w lipcu w ankietowanych przedsiębiorstwach nieznacznie pogorszyły się oceny nowych zamówień oraz sprzedaży. - Mimo podwyżek stóp procentowych i zgłaszanych przez banki informacji o zaostrzaniu kryteriów kredytowych, nie widać na razie powszechnego i istotnego pogorszenia ocen dostępu do finansowania. W badaniu MIK zgłosiły je tylko przedsiębiorstwa średnie oraz z sektora handlowego - wskazał.

Dodał, że na razie szybki i znaczący wzrost stóp procentowych nie przełożył się na powszechne przekonanie firm o istotnym wzroście kosztów finansowania. - Na czynnik ten zwracają póki co uwagę mikrofirmy oraz firmy duże, co (...) wiążemy z trwającym pozytywnym oddziaływaniem tarcz finansowych - wskazał.

Soszyński podkreślił, że mimo odczuwanego przez podmioty gospodarcze negatywnego wpływu wojny na Ukrainie, rośnie liczba przedsiębiorstw, które zgłaszają brak pracowników oraz presję płacową. - Sytuacja taka może sprzyjać względnie łagodnemu przejściu przez spodziewane spowolnienie, nie prowadząc do drastycznego załamania popytu konsumpcyjnego - ocenił.

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) powstał na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. Poziomy liczbowe MIK są obliczane na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzanych na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: koniunktura | przedsiębiorcy | spowolnienie gospodarcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »