Reklama

Przedsiębiorca może sprzedać lokal firmowy bez podatku

Sprzedając nieruchomość wykorzystywaną w działalności gospodarczej określ jej rodzaj. Sprzedaż budynków i lokali mieszkalnych wykorzystywanych na potrzeby firmy osób fizycznych jest opodatkowana na innych zasadach niż przychody z działalności gospodarczej. Zazwyczaj są to zasady korzystniejsze dla podatnika. W niektórych przypadkach podatek w ogóle nie wystąpi. Sprzedaż lokali użytkowych będzie generować przychód z działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi wykorzystują w działalności różne składniki majątkowe. W ich majątku znajdują się samochody, maszyny, a także nieruchomości. Często zdarza się, że podatnik posiada budynek użytkowy, w którym np. prowadzi warsztat samochodowy. Przykładem wykorzystania nieruchomości w działalności gospodarczej jest także prowadzenie firmy w wydzielonej części własnego mieszkania. W trakcie użytkowania takich nieruchomości przedsiębiorcy zaliczają często do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne. Jeśli po pewnym czasie przedsiębiorca zamierza sprzedać taką nieruchomość pojawia się pytanie w jaki sposób opodatkować dochód uzyskany z tego tytułu.

Reklama

Budynki i lokale mieszkalne możesz sprzedać bez podatku

Sprzedaż budynku lub lokalu mieszkalnego zajętego na prowadzenie działalności gospodarczej nie będzie generować przychodu z działalności gospodarczej. Nie znaczy to, że będzie w ogóle nieopodatkowana. Podatek może się pojawić ale z innego tytułu niż działalność gospodarcza. Będzie to podatek z tytułu powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

Zasady opodatkowania sprzedaży powyższych składników majątkowych reguluje art. 30 e ustawy o PIT. Z uwagi na to, że przepisy w tym zakresie ulegały częstym, zmianom, istnieją trzy formuły opodatkowania zbycia takich nieruchomości, w zależności od daty jej nabycia. Przykładowo, dla nieruchomości nabytych po 2009r. zasadą jest opodatkowanie dochodu stanowiącego różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (cena sprzedaży) a kosztami (wydatki na nabycie nieruchomości) powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych. Stawka dla opodatkowania tak określonego dochodu wynosi 19 %. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest zobowiązany złożyć odrębne zeznanie podatkowe.

Podatku można jednak uniknąć. W tym celu można wykorzystać ulgi. Przykładem jest ulga dwuletnia, która polega na zwolnieniu dochodu ze sprzedaży takiej nieruchomości o ile podatnik przeznaczy w ciągu dwóch lat środki ze sprzedaży na inne cele mieszkaniowe. Podatek nie wystąpi także wtedy, gdy przedsiębiorca będzie sprzedawał mieszkanie wykorzystywane na potrzeby firmy, które było w jego posiadaniu co najmniej 5 lat licząc od końca roku, w którym lokal został nabyty.

Pozostałe budynki z podatkiem od działalności gospodarczej

Sprzedaż pozostałych nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej, np. lokali użytkowych (hala produkcyjna, warsztat) jest opodatkowana tak jak inne składniki majątkowe przedsiębiorstwa. Są więc źródłem przychodów z działalności gospodarczej. Podatnik musi w tym przypadku określić przychody i koszty dotyczące transakcji i opodatkować sprzedaż zgodnie z zasadami opodatkowania jego działalności gospodarczej. W tym przypadku nie ma ulg. Jeśli przychód ze sprzedaży będzie wyższy od kosztów, powstanie dochód podlegający opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 14 ust 2c ustawy o PIT do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

Współpraca: Joanna Szlęzak-Matusewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »