Reklama

Przedsiębiorca na studiach może zapłacić niższy podatek

Dokształcający się przedsiębiorca może zaliczyć wydatki związane ze studiami w koszty firmy, dzięki czemu ma szansę obniżyć podatek nawet o kilka tysięcy złotych. Musi jednak udowodnić fiskusowi, że studia mają ścisły związek z prowadzoną działalnością.

Jesień to zarówno otwarcie roku akademickiego na studiach magisterskich czy podyplomowych, jak i czas, w którym ruszają wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia, na przykład językowe czy branżowe. Na uczestnictwo w nich decydują się także przedsiębiorcy, którzy planują dokształcić się w danej dziedzinie, często powiązanej z profilem działalności firmy.

W takiej sytuacji prowadzący działalność gospodarczą mają możliwość zaliczenia w koszty przedsiębiorstwa wydatków związanych z dokształcaniem - wynika z licznych interpretacji indywidualnych, wydanych w podobnych sprawach. Efektem zaliczenia tych wydatków w koszty jest obniżenie podstawy do opodatkowania, a w rezultacie - podatku dochodowego.

Reklama

Wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie ma w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), ale niezależnie od tego przedsiębiorca, który myśli o zaliczeniu ich w koszty, musi również wykazać, że dokształcanie ma ścisły związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i przyczynia się do wzrostu przychodów jego firmy.

Podatek obniżą studia magisterskie...

Z interpretacji podatkowych wynika, że kosztem podatkowym mogą być między innymi studia magisterskie. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dn. 29 grudnia 2010 r. (sygn.: IBPBI/1/415-1020/10/SK). Przychylną opinię uzyskał student politechniki na kierunku logistyka (z tytułem technika spedytora), zarejestrowany jako prowadzący działalność gospodarczą obejmującą transport drogowy towarów.

Student argumentował, że "w przyszłości zamierza rozwijać firmę, poszerzać zakres działania i zatrudniać pracowników", a studia na kierunku logistyka pozwolą mu "efektywniej zarządzać przedsiębiorstwem oraz zasobami ludzkimi". Logistyka bowiem, jak stwierdził, "jest podstawowym elementem współczesnego systemu transportu oraz spedycji, przez co jest niezbędna do rozwoju firmy w kierunku świadczenia usług transportowych i spedycyjnych".

... a także podyplomowe i doktoranckie

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przyznał także rację podatniczce, która chciała rozpocząć naukę na rocznych studiach podyplomowych o kierunku dietetyka, prowadząc działalność gospodarczą w zakresie porad i szkoleń w zakresie zdrowia (interpretacja z dn. 23 września 2011 r., sygn..: IBPBI/1/415-742/11/AP).

Wnioskodawczyni nie posiadała wykształcenia w kierunku dietetyka, musiała więc zatrudniać specjalistów w tej dziedzinie. We wniosku argumentowała między innymi, że studia podyplomowe na takim kierunku ułatwią "dokonywanie oceny sposobu wykonywania pracy zatrudnianych przez nią dietetyków, co da jej możliwości lepszego zarządzania czasem i organizacją pracy i pozwoli na doskonalsze funkcjonowanie firmy, co z pewnością przełoży się na wysokość uzyskiwanych dochodów".

Zobacz wskaźniki dla firm na stronach BIZNES INTERIA.PL

Kosztem podatkowym mogą być także wydatki związane ze studiami doktoranckimi (czesne, zakup materiałów dydaktycznych, koszty koniecznego udziału w seminariach i konferencjach naukowych), co wynika między innymi z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dn. 25 lipca 2012 r. (sygn. ITPB1/415-530/12/IG).

Gdy studia mają charakter osobisty

Są jednak także przypadki, w których uwzględnienie wydatków na studia czy szkolenia w kosztach nie będzie możliwe. Tak było w przypadku podatniczki prowadzącej firmę zajmującą się montażem filtrów do wody, która w tym samym roku, w którym rozpoczęła działalność, zdecydowała się także na studia magisterskie z ekonomii o specjalności rachunkowość - z myślą o tym, że będzie samodzielne prowadzić księgowość w swojej firmie.

Właścicielka argumentowała, że wiedza zdobyta na studiach pozwoli ograniczyć koszty działalności firmy i zmniejszy ryzyko popełnienia błędu w dokumentacji, jest więc bezpośrednio związana z wykonywaniem działalności. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał jednak, że wydatki na studia miały charakter osobisty, w związku z czym nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (interpretacja indywidualna IPTPB1/415-23/12-2/KO, wydana 15 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi).

Nawet kilka tysięcy złotych oszczędności

Ile może zaoszczędzić na podatku przedsiębiorca, który zaliczy w koszty firmy wydatki związane z dokształcaniem zawodowym? W przypadku, gdy czesne za roczne studia kosztują na przykład 8 tys. zł, zobowiązania wobec urzędu skarbowego obniżą się o 1520 zł, a przy czesnym w wysokości 15 tys. zł korzyść podatkowa wyniesie aż 2850 zł (przy założeniu, że przedsiębiorca rozlicza się z fiskusem za pomocą 19-proc. stawki liniowej).

Agata Szymborska-Sutton

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »