Przedsiębiorcy w kiepskich nastrojach. PIE: Znacząco pogorszyły się warunki prowadzenia firm

W 2022 r. znacząco pogorszyły się warunki funkcjonowania przedsiębiorstw - wynika z badań dla Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nastąpił wzrost kosztów, w tym kosztów zatrudnienia, na które wskazało aż 80 proc. firm. Ponad 70 proc. przedsiębiorstw odnotowało wzrost cen zaopatrzenia, a 67 proc. dostrzegło wzrost ogólnego ryzyka - informuje PIE i wyjaśnia, że badanie przeprowadzono na przełomie listopada i grudnia.

  • W 2022 r. aż 74 proc. przedsiębiorstw zdecydowało się podnieść ceny swoich produktów i usług
  • Wzrost ryzyka prowadzenia działalności najsilniej odczuli hotelarze i restauratorzy
  • Przedstawiciele firm narzekają na wyraźny wzrost kosztów zatrudnienia

Wyniki badania nie pozostawiają wątpliwości - przedsiębiorcy wskazują na oznaki spowolnienia. Z deklaracji 39 proc. przedsiębiorców wynika, że zmniejszył się popyt na produkty i usługi ich firm, a według 18 proc. przedsiębiorstw nastąpił spadek sprawności funkcjonowania łańcuchów dostaw. Zdaniem 23 proc. przedsiębiorców w 2022 r. spadła dostępność pracowników.

Reklama

Co ważne, to właśnie koszty zatrudnienia (napędzane spiralą cenowo-płacową) są dla wielu firm narastającym problemem.

Rosną płace pracowników i koszty prowadzenia firm

Z informacji PIE wynika, że wskazania (w wynikach badania) przedsiębiorców na wzrost kosztów zatrudnienia są znacznie wyższe w 2022 r. w porównaniu do 2021 r. (odpowiednio: 80 proc. i 64 proc. wskazań)

Firmy narzekają także na wspomniany wzrost cen dóbr zaopatrzeniowo-inwestycyjnych (71 proc. i 49 proc.) oraz ogólny wzrost ryzyka działalności gospodarczej (67 proc. i 41 proc.).

Wykres. Zmiany warunków funkcjonowania firmy w 2022 r. (w proc.)

Efekty widać jak na dłoni. Zwiększenie kosztów funkcjonowania firm spowodowało, że w 2022 r. aż 74 proc. przedsiębiorstw zdecydowało się podnieść ceny swoich produktów i usług (wobec 44 proc. firm w 2021 r.). mamy więc solidną presję inflacyjną, której końca na razie nie widać.

Badanie PIE potwierdza spore różnice w sytuacji firm z różnych branż.

Szczególnie mocno narzekają hotelarze

Wzrost ryzyka działalności najsilniej odczuły przedsiębiorstwa z działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (87 proc.). One też najbardziej dotkliwie odczuły spadek popytu na produkty i usługi swojej firmy (58 proc.), gdyż najpierw silnie dotknął je lockdown, a następnie inflacja i ograniczanie wydatków przez gospodarstwa domowe na dobra i usługi wyższego rzędu - raportuje PIE.

W rezultacie najwięcej firm, które w 2022 r. podniosły ceny swoich produktów, pochodziło z sekcji "Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi" oraz "Przetwórstwo przemysłowe (po 88 proc. wskazań), a najmniej z sekcji "Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna" (59 proc.).

Nastroje polskich przedsiębiorców są marne

Konkluzja z badań PIE nie napawa optymizmem. Spowolnienie gospodarcze i rosnące koszty działalności (szczególnie w drugiej połowie roku) powodują, że nastroje polskich przedsiębiorców są marne.

"Comiesięczne badania firm w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK)15 prowadzone przez PIE i BGK, wyraźnie pokazują, że w ostatnich pięciu miesiącach przeważają wśród przedsiębiorców nastroje negatywne, a towarzysząca firmom duża niepewność sytuacji gospodarczej powoduje, że w 2023 r. nie należy spodziewać się raptownej zmiany nastrojów firm" - podsumowują eksperci PIE.

Źródło: PIE

Zobacz również:


INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: firmy | polskie firmy | koszty pracy | ceny energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »