Przedsiębiorcy zwolnieni z VAT mogą również zarejestrować się w MOSS
Od początku roku zmianie uległo miejsce opodatkowania VAT-em usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, świadczonych na rzecz konsumentów. Obecnie podlegają one opodatkowaniu w tym kraju Unii Europejskiej, z którego jest konsument.
Obowiązek podatkowy dotyczy także przedsiębiorców, którzy w Polsce zwolnieni są z podatku od towarów i usług - wynika z analizy Tax Care.
1 stycznia 2015 r. przyniósł spore zmiany dla przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne, skierowane do odbiorców indywidualnych, w zakresie miejsca opodatkowania VAT-em.
Wcześniej polski przedsiębiorca należny podatek odprowadzał w Polsce, ale obecnie właściwym miejscem jest kraj, w którym przebywa konsument (a dokładnie - posiada siedzibę, ma stałe miejsce zamieszkania lub dany kraj jest jego zwykłym miejscem pobytu).
Bezpośrednie zastosowanie tej reguły oznaczałoby, że przedsiębiorca świadczący tego typu usługi powinien zarejestrować się z każdym z krajów unijnych do celów podatku VAT.
Aby ułatwić przedsiębiorcom życie, w każdym z krajów członkowskich powstały tzw. MOSS-y, czyli małe punkty kompleksowej obsługi. Wystarczy, aby przedsiębiorca zarejestrował się w MOSS-ie, żeby móc za jego pośrednictwem płacić VAT od usług, jakie sprzedawane są w różnych krajach członkowskich.
Przy okazji powstania MOSS-u pojawił się problem, co zrobić z przedsiębiorcami, którzy np. w Polsce są zwolnieni z podatku VAT a którzy jednak powinni odprowadzać tę daninę od usług świadczonych klientom z innych krajów Unii Europejskiej.
Generalnie bowiem nie ma limitu obrotów, od którego pojawia się obowiązek zapłaty tego podatku. VAT-em powinna być objęta każda transakcja.
Resort finansów poinformował, że w sprawie przedsiębiorców zwolnionych z VAT toczyły się rozmowy z innymi krajami członkowskimi. Ich celem było ustalenie, czy takie osoby mogą rejestrować się w MOSS, czy też nie.
Z informacji resortu wynika wprawdzie, że kraje członkowskie nie wypracowały jednolitego stanowiska, ale w porozumieniu z Komisją Europejską ustalono, że zwolnieni w kraju z podatku VAT przedsiębiorcy mogą skorzystać z MOSS do rozliczenia się z tego podatku.
Resort finansów umożliwił więc podatnikom, których obroty nie przekraczają w roku podatkowym 150 tys. zł (tyle wynosi granica, powyżej której przedsiębiorca musi obowiązkowo zarejestrować się jako podatnik VAT), rejestrację w MOSS. Jest to dobrowolne - a więc przedsiębiorcy nie mają obowiązku korzystać z tego rozwiązania, a poza tym pomimo przystąpienia do MOSS podatnik zachowuje prawo do zwolnienia.
Przedsiębiorcy, którzy są objęci zwolnieniem z VAT, nie mogą odliczać podatku zapłaconego np. przy zakupie materiałów i usług od podatku należnego. Jednak w ich przypadku zapłacony na rzecz państwa członkowskiego VAT staje się kosztem uzyskania przychodów, dzięki któremu mogą oni obniżyć należny podatek dochodowy.
Marek Siudaj, Tax Care