Przeklasyfikowanie działalności na PKD 2007
Tylko do 31 grudnia br. podmioty wpisane do rejestru REGON mogą posługiwać się kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2004). Wielu przedsiębiorców nie otrzymało ankiet aktualizacyjnych, które miały umożliwić im przeklasyfikowanie działalności według kodów PKD 2007. Przyczyną jest to, że urzędy statystyczne dokonały już przeklasyfikowania we własnym zakresie.
Pierwszy etap przeklasyfikowania
Akcja przeklasyfikowania działalności podmiotów wpisanych do rejestru REGON z klasyfikacji PKD 2004 na PKD 2007 trwa od października 2008 r.
Pierwotnie zakładano, że zmiana klasyfikacji podmiotów wpisanych do tego rejestru nastąpi dwutorowo, tzn. na podstawie wniosków składanych przez nich za pomocą formularza RG-1 oraz przy okazji zmian we wpisach działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którzy zakładali własne firmy po dniu 30 marca br. za pośrednictwem jednego okienka, byli zobowiązani na druku EDG-1 wpisać przedmiot wykonywanej działalności według klasyfikacji PKD 2004 oraz PKD 2007. Natomiast ci, którzy po dniu 30 marca br. dokonywali zmian we wpisach w ewidencji działalności gospodarczej już istniejących firm, np. zmieniali adres zamieszkania, zgłaszali zmianę nazwiska, byli zobowiązani do podania niejako "przy okazji" przedmiotu wykonywania działalności według nowej klasyfikacji PKD 2007. Do pozostałych podmiotów, a więc niezgłaszających żadnych zmian w gminnych ewidencjach ani niedokonujących zmian w klasyfikacji na własny wniosek, miały być rozsyłane ankiety aktualizacyjne. Taką ankietę przysłaną przez urząd statystyczny należało podpisać i odesłać do niego w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania.
Te podmioty, które dokonały zmian PKD w opisany powyżej sposób, do dnia 31 grudnia br. powinny otrzymać nowe zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON (zawierające m.in. symbole nowej i starej klasyfikacji PKD; sam numer REGON nie ulega zmianie).
Dlaczego nie wszyscy dostali ankiety?
Jak ustaliła nasza redakcja, Główny Urząd Statystyczny, przede wszystkim ze względu na wysokie koszty, nie zdecydował o rozesłaniu ankiet aktualizacyjnych do wszystkich podmiotów wpisanych do rejestru REGON. Podczas prowadzenia akcji aktualizacyjnej okazało się również, że wielu przedsiębiorców, zwłaszcza prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, nie uaktualniło swoich adresów, w związku z czym ankiety nie docierały do adresatów bądź po prostu nie były przez nich zwracane do urzędów statystycznych. Część ankiet została również skierowana do podmiotów, które nie prowadzą już działalności gospodarczej, a nie dopełniły obowiązku wykreślenia wpisu z ewidencji lub urząd statystyczny nie został poinformowany o zaprzestaniu prowadzenia przez nich działalności.
W międzyczasie zmieniły się również przepisy ograniczające krąg podmiotów, które miały zostać przeklasyfikowane na podstawie ankiet aktualizacyjnych. Zmiany w tym zakresie wprowadzono do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) z dniem 29 kwietnia br. Postanowiono, że podmioty, które nie zostaną przeklasyfikowane do dnia 30 września br. na zasadach, o których była mowa wcześniej (również na podstawie ankiet), zostaną przeklasyfikowane z urzędu przez służby statystyki publicznej. Na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie terminu i formy przekazania ankiety aktualizacyjnej REGON (Mon. Pol. z 2009 r. nr 43, poz. 670) z ankiety wyłączono:
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą objęte przeklasyfikowaniem działalności według PKD 2007,
- podmioty gospodarki narodowej, które po dniu 1 stycznia 2008 r. zaktualizują informacje w rejestrze REGON w trybie zgłoszenia wniosku RG-1 lub wniosku RG-2,
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą będące przedsiębiorcami, które po dniu 30 marca 2009 r. zaktualizują informacje w rejestrze REGON w trybie zgłoszenia wniosku EDG-1.
Co z tymi, co nie zmienili PKD?
Jak wynika z naszych ustaleń, GUS podzielił takich przedsiębiorców na dwie kategorie. Pierwsza z nich to podmioty, które mogą zostać przeklasyfikowane automatycznie według klucza przejścia (powiązań) z kodów PKD 2004 na PKD 2007. Są to ci przedsiębiorcy i pozostałe podmioty, co do których działalności nie powstają żadne wątpliwości i możliwe jest ich automatyczne przeklasyfikowanie. Przykładowo, klucz przejścia pozwala automatycznie przekwalifikować działalność w zakresie fryzjerstwa i pozostałych zabiegów kosmetycznych z (PKD 2004) 96.02. Z na (PKD 2007) 93.02 Z. Pozostałe podmioty, których działalność nie może z różnych przyczyn zostać w ten sposób przeklasyfikowana, zostaną przeklasyfikowane z urzędu, a kody PKD zostaną dopasowane do ich przeważającej działalności. Obie grupy podmiotów nie otrzymają od urzędów statystycznych nowych zaświadczeń o numerze REGON. Zatem o wydanie takiego zaświadczenia należy zwrócić się do właściwego urzędu statystycznego we własnym zakresie. Urząd statystyczny o zmianach PKD nie informuje również gminnych ewidencji działalności gospodarczych. Oznacza to, iż przedsiębiorcy o takich zmianach również powinni sami poinformować właściwe dla siebie organy ewidencyjne, składając w tym celu formularz EDG-1.
Swoje PKD można sprawdzić na stronach GUS
Do sprawdzenia czy dany podmiot został już przeklasyfikowany według reguł, o których była mowa wcześniej, można wykorzystać Internet. Na stronie GUS www.stat.gov.pl w zakładce REGON znajduje się wyszukiwarka. Po wpisaniu numeru REGON lub NIP ukaże się aktualny kod PKD przypisany danemu podmiotowi. Jak poinformowano nas w Głównym Urzędzie Statystycznym, podmiot, któremu nie odpowiada nadany kod PKD, może zwrócić się o jego zmianę, składając w tym celu wniosek RG-1.
autor: Marta Stefanowicz - Wasilewska
Gazeta Podatkowa Nr 615 z dnia 2009-11-30