"Puls Biznesu": Będzie kolejny pakiet Morawieckiego
Trzy ministerstwa przygotowują duży pakiet pomocowy dla firm. Jego celem jest eliminacja zbędnych obciążeń biurokratycznych i usprawnienie procedur - pisze piątkowy "Puls Biznesu".
Planowane zmiany mają objąć co najmniej kilkanaście ustaw. Pracami nad pakietem kieruje resort rozwoju, a pomagają mu resorty sprawiedliwości oraz pracy i polityki społecznej. W jego skład mają wejść m.in. proprzedsiębiorcze zmiany w ustawach podatkowych, prawie handlowym, prawie pracy i ubezpieczeń społecznych, ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej, o wychowaniu w trzeźwości, bezpieczeństwie żywności, drogach publicznych i administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą.
Proponowane rozwiązania mają wspomóc wykonanie Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zwanego Planem Morawieckiego.
Jak zauważa "PB", będzie to trzeci po Pakiecie 100 zmian dla firm oraz po Konstytucji biznesu pakiet regulacji mających ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.
"Konstytucja Biznesu", czyli pakiet ustaw zakładających gruntowną reformę prawa gospodarczego, jest po uzgodnieniach międzyresortowych i trafiła do Rządowego Centrum Legislacji - powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
- "Konstytucja Biznesu jest już po uzgodnieniach międzyresortowych, teraz mają miejsce już ostatnie uzgodnienia w Rządowym Centrum Legislacji. I te uzgodnienia są bardzo pozytywne - powiedział wicepremier.
"Konstytucja Biznesu" to pakiet ustaw regulacyjnych, zmieniających zasady prowadzenia działalności gospodarczej czy przepisy podatkowe dla firm. Najważniejszy jej element stanowi Prawo przedsiębiorców, ale także ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy ustawa "wdrożeniowa". Same przepisy wprowadzające będą nowelizować ponad 200 ustaw.
- W ostatni wtorek rozmawiałem na temat "Konstytucji Biznesu" z szefową RCL minister Jolantą Rusiniak, z ministrem Henrykiem Kowalczykiem i ministrem Mariuszem Haładyjem. Były to bardzo optymistycznej rozmowy. Właściwie większość wątpliwości międzyresortowych jest uzgodniona - w ok. 95 proc. są one wyklarowane - powiedział Morawiecki.
- Myślę, że jesienią "Konstytucją Biznesu" zajmie się rząd, a następnie parlament - dodał wicepremier.
Jak podkreślił Morawiecki, "Konstytucja Biznesu", a także "100 zmian dla firm" w dużej mierze nastawiona jest na rozwój małych i średnich firm.
W lipcu br. Senat opowiedział się za ustawą "wdrożeniową", ułatwiającą dostęp do funduszy UE. Ustawa ta jest elementem "Konstytucji Biznesu". Konstytucja i "100 zmian dla firm" mają sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości i innowacyjności.