Reklama

Resort finansów przypomina. Duże firmy muszą informować o strategii podatkowej

Jak poinformowało w dzisiejszym komunikacie Ministerstwo Finansów, duże firmy i grupy kapitałowe mają obowiązek informowania o realizacji strategii podatkowej. Z obowiązku tego należy wywiązać się do dnia zakończenia roku podatkowego.

Nowy obowiązek dla firm

Jak podkreślono w komunikacie resortu, duże przedsiębiorstwa i grupy kapitałowe mają obowiązek poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o adresie strony internetowej, na której umieszczone są informacje o realizowanej strategii podatkowej.

Ministerstwo przypomniało, że z obowiązku tego należy wywiązać się do dnia zakończenia roku podatkowego. Termin pierwszej publikacji informacji o realizacji strategii i przekazania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego linku do strony internetowej dla większości podatników minął 31 grudnia 2021 r. - dodano.

Reklama

Zaznaczono, że w przypadku przesuniętego roku podatkowego informacje należy przekazać do dnia zakończenia roku podatkowego. Przykładowo: gdy rok podatkowy rozpoczął się 1 października 2020 r. i zakończył 30 września 2021 r. - termin upływa 30 września 2022 r.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, wprowadzający tzw. SLIM VAT 3, trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych - poinformował resort w poniedziałkowym komunikacie.

Kolejne zmiany dla firm

Jak podaje resort finansów, SLIM VAT 3 to kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług, który realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców. Konsultacje projektu potrwają do 26 sierpnia 2022 r.

Projekt przewiduje wprowadzenie zmian mających na celu m.in. poprawę płynności finansowej firm, zmniejszenie formalności VAT w obrocie międzynarodowym, poszerzenie zakresu zwolnień z VAT, uproszczenie fakturowania, czy konsolidację i ujednolicenie wiążących informacji.

Uproszczenia ujęte w SLIM VAT 3 obejmują ponadto wprowadzenie nowych zasad w zakresie przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących, rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne, ułatwienia w pakiecie VAT e-commerce i liberalizację warunków dla podatnika bezgotówkowego (zwrot VAT - 15 dni).

"SLIM VAT 3 to także realna poprawa płynności finansowej firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności, czyli split paymentu. Środki z rachunku VAT będą mogły być wykorzystane dodatkowo na zapłatę kolejnych rodzajów podatków i opłat. Natomiast konsolidacja i ujednolicenie wiążących informacji oznacza prostszy i przejrzysty dostęp do wiedzy podatkowej" - zaznacza ministerstwo.

Dodatkowo proponuje się zwiększenie limitu wartości sprzedaży, uprawniającego do posiadania statusu małego podatnika. Liczony wraz z kwotą podatku wzrośnie on z 1 mln 200 tys. euro do 2 mln euro. Metoda kasowa, czyli sytuacja gdy VAT rozliczany jest dopiero w okresie, w którym nastąpiła płatność od klienta, stanie się bardziej dostępna, czyli więcej podatników będzie mogło składać deklaracje za okresy kwartalne.

Jak przypomniano w uzasadnieniu do projektu, pierwszą część pakietu SLIM VAT stanowiła ustawa z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, drugi pakiet w postaci SLIM VAT 2 wprowadziła do polskiego systemu podatkowego ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo bankowe.


Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »