Ryczałtowcy i płacący podatek w formie karty już składają deklaracje roczne

Koniec stycznia dla części przedsiębiorców to okres rozliczeń podatkowych. Do 2 lutego deklaracje za ubiegły rok powinny złożyć osoby płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu czy dzierżawy oraz ci, którzy opłacają podatek w formie karty podatkowej - przypomina Tax Care.

Większość przedsiębiorców ma jeszcze czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym z dochodów za rok ubiegłych. Jednak dla części właśnie trwa gorący okres. Mają oni czas na złożenie dokumentów do końca stycznia. Z tym, że - wg przepisów - jeśli ostatni dzień miesiąca przypada na sobotę, niedzielę lub inny ustawowo wolny od pracy dzień, termin upływa pierwszego dnia roboczego. W tym roku więc będzie to 2 luty.

Ryczałtowcy składają PIT-28

A więc w najbliższy poniedziałek upływa termin, kiedy deklaracje za rok ubiegły składają osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przypomnijmy, że podatek w ten sposób mogą opłacać niektóre osoby wykonujące działalność gospodarczą, których przychody w roku poprzednim nie przekroczyły 150 tys. euro. Stawki podatku zależą od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej.

Reklama

Dodatkowo ryczałtem z fiskusem mogą rozliczać się osoby, które uzyskują przychody z dzierżawy, najmu, podnajmu albo innych umów o podobnym charakterze. Do tej ostatniej grupy - czyli innych umów - można zaliczyć np. przychody uzyskiwane z reklam pojawiających się na stronach internetowych prowadzonych przez podatników czy na ich blogach.

Trzeba także pamiętać, że do opłacania zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych konieczne jest uprzednie zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego. Należy to zrobić albo do 20 stycznia roku podatkowego, w którym zamierzamy podpisać umowę najmu lub dzierżawy, albo do 20 dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód z najmu (ewentualnie do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy przychód pojawił się w grudniu). Czyli osoby, które nie dopełniły tego obowiązku, nie mogą płacić podatku od przychodów ewidencjonowanych.

Osoby, które płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, muszą wypełnić PIT-28. W przypadku osób, które uzyskują przychody z najmu i zgłosiły do urzędu skarbowego zamiar rozliczania się ryczałtem, a jednocześnie uzyskują dochody z innych źródeł, np. z pracy najemnej, konieczne będą dwie deklaracje. Jedną - PIT-28 - trzeba złożyć do 2 lutego, a drugą - standardową - do końca kwietnia, jako że przychodów objętych ryczałtem nie łączy się z dochodami z innych źródeł.

PIT 16-A wypełniają osoby rozliczające się kartą podatkową

Do 2 lutego deklaracje za rok ubiegły muszą złożyć także osoby, rozliczające się z fiskusem przez kartę podatkową. Ten rodzaj rozliczeń zarezerwowany jest głównie dla osób prowadzących działalność usługową lub wytwórczą, a o wysokości podatku decyduje m.in. zatrudnienie w firmie, wielkość miejscowości, w której firma ma siedzibę, itd.

Ostatecznie o stawce decyduje naczelnik urzędu skarbowego, właściwego dla danego przedsiębiorcy, na podstawie powyższych czynników.

Dla osób korzystających z karty przeznaczony jest formularz PIT 16-A.

Elektronicznie lub na papierze

Dokumenty do urzędu skarbowego można składać zarówno drogą elektroniczną, jako że nie wymagają one podpisu kwalifikowanego, jak i w wersji papierowej. W tym pierwszym wypadku podatnik uzyska - również drogą elektroniczną - urzędowe poświadczenie odbioru, będące dowodem złożenia zeznania. Przy zeznaniach papierowych zeznanie można złożyć w urzędzie skarbowym i poprzez pocztę. A także - jak informuje resort finansów na swoich stronach - przez "urzędomaty", umieszczone np. w urzędach gmin.

Marek Siudaj

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: podatki | płacenie podatków | przedsiębiorca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »