Skarbówka blokuje nie tylko konta. Walczy z szarą strefą i sięga do majątków firm
Krajowa Administracja Skarbowa blokuje już nie tylko rachunki bankowe. Coraz częściej stosuje zabezpieczenie majątkowe, informuje serwis prawo.pl. Kontrole zyskują coraz szerszy zakres, a do odpowiedzialności pociągani są już nawet bili członkowie zarządu spółek.
Zabezpieczenie majątku powinno być stosowane jak najszybciej, gdy tylko wystąpią przesłanki ku temu, uważa wiceminister finansów, który chwali działania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w zakresie kontroli. Które branże są kontrolowane najczęściej?
KAS może zabezpieczyć środki dłużnika na rachunku bankowym oraz dokonać zajęcia nieruchomości lub ruchomości. To zadanie specjalnej komórki fiskusa, która zajmuje się ustalaniem mienia. Tak drastyczne kroki wykorzystane są w przypadku procederów przestępczych:
"Krajowa Administracja Skarbowa stale monitoruje obszary, w których występuje szara strefa - mówi Zbigniew Stawicki, wiceminister finansów cytowany przez serwis prawo.pl.
Dodaje on, że działania KAS nie pozbawiają przestępcy środków, ale uniemożliwiają korzystanie z nich, co jest najczęściej wystarczającym ograniczeniem.
Wiceminister przyznaje, że przestępcy działają we wszystkich branżach i obszarach, dlatego KAS nie wyznacza z góry obszarów ryzyka. "Naszym celem jest wysyłanie kontrolerów tam, gdzie dochodzi do przestępstw", mówi. Są jednak branżę o wyższym prawdopodobieństwie występowania szarej strefy:
- usługi budowlane,
- usługi niematerialne,
- obszar IT.
Problemem w tych branżach są fikcyjne faktury i transakcje, którymi firmy posługują się w celu obniżenia zobowiązań podatkowych.
Prawnicy przyznają, że skarbówka coraz częściej stosuje zabezpieczenie majątku, bo to działanie wyjątkowo skuteczne.
"Przedstawicielom organów podatkowych zależy na zwiększeniu skuteczności kontroli. Przejawem tego jest zarówno dążenie do szybszego odzyskiwania zaległości podatkowych, jak i częstsze stosowanie zabezpieczeń majątkowych. Wyraźną tendencją jest też częstsze pociąganie do odpowiedzialności osób trzecich, np. egzekwowanie zaległości podatkowych od byłego członka zarządu spółki, w przypadku problemów z zabezpieczeniem majątku spółki - mówi Adrian Stępień, partner w Zespole Tax Litigation w CRIDO dla prawo.pl.
W ciągu ostatnich lat zmienił się także cel działania KAS. Jeszcze kilka lat temu fiskus kontrolował głównie płatności podatku dochodowego. Dziś urzędy skarbowe skupiają się także na lukach w VAT. Tylko do końca listopada 2024 roku KAS zakończyła blisko 6,4 tys. kontroli celno-skarbowych, wynika z danych resortu finansów. Dodatkowo doszło do 8,7 tys. kontroli podatkowych.