Stabilizacja wśród mikrofirm

Październik przyniósł niewielki wzrost liczy nowo zakładanych działalności gospodarczych. Powstało ich 25 277, o 7 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Przybyło także firm zamykanych - z prowadzenia działalności zrezygnowało 25 166 przedsiębiorców. Te dane pokazują, że liczba działalności gospodarczych zaczyna się stabilizować - wynika z analizy Tax Care.

Z jednej strony owe 25 277 nowych działalności gospodarczych, jakie pojawiły się w ubiegłym miesiącu w rejestrze Regon, to najwyższa liczba od trzech miesięcy. Ale biorąc pod uwagę cały rok, nie jest to wynik oszałamiający. Najwięcej nowych rejestracji było w czerwcu, kiedy ich liczba przekroczyła 27 tys. Tak naprawdę więc liczba rejestracji w październiku pokazuje, że sytuacja pod względem tempa tworzenia nowych firm zaczyna się stabilizować.

Średnia 12-miesięczna coraz bardziej płaska

Widać to zwłaszcza w danych uśrednionych. W październiku średnia 12-miesięczna liczba nowych rejestracji wyniosła 24 063. To wprawdzie mniej niż we wrześniu, kiedy ten wskaźnik wynosił 24 110, ale ta zniżka jest śladowa. Od trzech miesięcy zmiany tego wskaźnika pozostają minimalne.

Firm ubywa wolniej

Jednak o tym, ile na rynku funkcjonuje mikrofirm, decydują nie tylko nowe rejestracje, ale także to, ile działalności gospodarczych jest zamykanych. W październiku decyzję o zakończeniu przygody z biznesem podjęło 25 166 osób. To także najwyższa wartość od trzech miesięcy - we wrześniu na wyrejestrowanie firmy zdecydowało się 24 380 osób, a w sierpniu - 23 785.

Reklama

Tylko, że jeśli przyjrzeć się tym danym dokładniej, okazuje się, że wynik październikowy jest całkiem niezły. Przede wszystkim po raz pierwszy od czterech miesięcy liczba powstających firm jest większa niż zamykanych. Na przykład we wrześniu firm zlikwidowanych było o ponad 750 więcej niż zarejestrowanych, zaś w sierpniu i lipcu ta różnica przekraczała 2 tys.

Dodatkowo w październiku prawie nie było widać zjawiska masowego zamykania firm po zakończeniu kwartału. Na przykład w lipcu właściciele zdecydowali się na zamknięcie blisko 28,6 tys. działalności - o prawie 3 tysiące więcej niż w czerwcu czy sierpniu. Równie wyraźny przyrost miał miejsce w kwietniu (ponad 33 tys. wyrejestrowań, różnica w stosunku do sąsiednich miesięcy przekraczała 10 tys.) czy w styczniu (31 tys. firm zniknęło, o blisko 9 tys. więcej niż w grudniu i aż o 12 tys. więcej niż w lutym). W tej sytuacji zanotowany w październiku wzrost liczby zamknięć o niespełna 800 wydaje się niewielki.

Nadal 2,956 mln zarejestrowanych działalności

Liczba zarejestrowanych w bazie Regon działalności gospodarczych na koniec października wyniosła 2 956 128. W stosunku do września oznacza to - znowu - niewielki spadek o nieco ponad 470 mikrofirm. Wprawdzie wobec najlepszego w tym roku czerwca liczba zarejestrowanych firm jest mniejsza o ok. 8 tys., ale także pod tym względem widać stabilizację.

Powodów stabilizacji jest kilka - lepsze wyniki gospodarki przekładają się z jednej strony na nieco większy popyt na pracę, toteż osoby zmuszone kiedyś do przejścia na działalność i nieczujące się dobrze we własnym biznesie łatwiej mogą znaleźć zatrudnienie. Ale jednocześnie całkiem przyzwoity wzrost gospodarki pozytywnie wpływa na wyniki najmniejszych przedsiębiorstw, więc po prostu ubywa powodów do rezygnacji z własnej działalności. Jeżeli ta kombinacja - przyzwoitego wzrostu PKB i niewielkiego wzrostu zatrudnienia - się utrzyma, to będziemy mieli dobrą z punktu widzenia gospodarki sytuację, w której firmy otwierają ludzie rzeczywiście zainteresowani prowadzeniem własnego biznesu i mający na niego pomysł. Za to ci, którzy boją się przejścia na "swoje", będą mogli znaleźć pracę najemną.

Marek Siudaj, Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: firma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »