Reklama

Syndyk Amber Gold: Prawdopodobnie w przyszłym roku ruszy wypłata pieniędzy dla pokrzywdzonych

Syndyk masy upadłościowej po Amber Gold, zeznając przed sejmową komisją śledczą, powiedział, że do tej pory udało mu się zabezpieczyć 67 milionów złotych majątku spółki. Zaznaczył, że do masy upadłości powinien zgromadzić jeszcze kolejne kilka lub kilkanaście milionów.

Józef Dębiński zapowiedział, że jeśli uda się sprzedać kamienicę w centrum Gdańska, to pieniądze trafią do poszkodowanych w przyszłym roku. Zaznaczył jednocześnie, że jeżeli nie znajdzie się chętny na zakup nieruchomości, to trzeba będzie rozpisać kolejny przetarg. Józef Dębiński stwierdził, że kamienica "blokuje syndyka", w związku z tym, że nie można sporządzić ogólnego podziału pieniędzy.

Reklama

Prawo przewiduje, że podczas odzyskiwania pieniędzy przez syndyka muszą zostać wykonane określone przepisami czynności. Dopiero po ich zakończeniu będzie możliwa wypłata pieniędzy wierzycielom. Jak wyjaśniał Józef Dębiński, jedną z przeszkód jest niesprzedana kamienica w centrum Gdańska. W pierwszym przetargu na budynek nie było chętnych, kolejny zostanie ogłoszony we wrześniu.

Drugą osobą, która zostanie dzisiaj przesłuchana przez komisję, będzie była naczelnik I Urzędu Skarbowego w Gdańsku Violetta Gorecka. Przesłuchanie będzie dotyczyło między innymi odstąpienia od kontroli podatkowej w firmie Marcina P. i okoliczności jej przekazania Pomorskiemu Urzędowi Skarbowemu. Posiedzenie komisji potrwa trzy dni.

Spółka Amber Gold powstała w 2009 roku i miała inwestować pieniądze klientów w złoto oraz inne kruszce, oferując oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. W 2011 roku przejęła trzy linie lotnicze i na ich podstawie stworzyła przewoźnika OLT Express. Firma założona przez Marcina P. okazała się jednak piramidą finansową. W sierpniu 2012 roku ogłosiła upadłość. Oszukała niemal 19 tysięcy klientów na kwotę ponad 850 milionów złotych.

Dowiedz się więcej na temat: Amber Gold

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »