Szeroki uśmiech do komputera
Informatyka rządzi. I nieustająco króluje w biznesie, jako najbardziej efektywny obszar działalności. Dowodem na to jest wskaźnik koniunktury MSI, odzwierciedlający nastroje i oczekiwania związane z wykorzystaniem technologii informacyjnych, który w lutym 2006 r. osiągnął poziom 1,90. Oznacza to wysoki poziom "optymizmu informatycznego" właścicieli firm.
Maksima osiągnęły wskaźniki zmiany stanu zasobów IT w firmie oraz oceny wpływu inwestycji w techniki informacyjne na przychody firmy.
Od maja 2005 roku systematycznie rosną w badanych firmach zasoby IT. Odsetek respondentów stwierdzających, że w minionym kwartale nastąpił przyrost zasobów informatycznych firmy wzrósł z 23 proc. do ponad 68 proc. Obecnie 30 proc. respondentów stwierdziło, że zasoby IT w ich firmach nie uległy zmianie, a tylko 2,5 proc. zanotowało zmniejszenie się stanu tych zasobów.
W 2005 r. roku zdecydowana większość małych i średnich przedsiębiorstw znacząco rozbudowała swoją infrastrukturę informatyczną.
Nowoczesne rozwiązanie informatyczne w firmach pomagają osiągnąć większe zyski. Ponad 25 proc. respondentów zadeklarowało, że zasoby informatyczne firmy przyczyniły się w minionym kwartale do zwiększenia przychodów firmy. Jest to wartość rekordowa w badaniach MSI, ale jednocześnie ciągle ponad 65 proc. przedsiębiorców nie widzi wpływu IT na wielkość uzyskiwanych przychodów, zaś ok. 8 proc. stwierdza, że wpływ ten nie jest pozytywny.
Od trzech kwartałów systematycznie spadają wskaźniki odzwierciedlające dostępność produktów i usług IT, oraz usług telekomunikacyjnych. Związane jest to prawdopodobnie z niespełnieniem oczekiwań przedsiębiorców, co do tempa spadku cen tych zasobów i usług.
Zauważalnie - do 35 proc. - zwiększył się, odsetek respondentów negatywnie oceniających wpływ bieżących wydarzeń politycznych na kondycje firmy. Ponad 50 proc. respondentów nie zauważa wpływu polityki na prowadzoną działalność. Jednak widoczne stają się obawy przedsiębiorców, że sytuacja taka może ulec zmianie.