Wnioski firm z dziewięciu nowych branż, które zostały włączone do Tarczy Finansowej 2.0 będą mogły być składane od najbliższego piątku. Jednocześnie Polski Fundusz Rozwoju tłumaczy jak interpretować warunek prowadzenia działalności według kodów PKD objętych tym wsparciem.
Możliwość złożenia wniosku o subwencję w ramach nowych kodów PKD powinna być udostępniona przez banki uczestniczące w Tarczy Finansowej PFR 2.0 od piątku 5 lutego 2021 roku - poinformował Polski Fundusz Rozwoju.
Taka informację przekazał na Twitterze wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. We wtorek rząd zdecydował o poszerzeniu Tarczy Finansowej PFR o kolejnych dziewięć kodów PKD. Chodzi między innymi o sprzedaż detaliczną obuwia i wyrobów skórzanych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach, branżę pralniczą czy kluby sportowe.
To już drugie poszerzenie tarczy finansowej, która pierwotnie obejmowała 38 kodów, potem została rozszerzona przez rząd o siedem, a wczoraj o kolejne dziewięć. Łącznie obejmuje obecnie 54 kody PKD.
PFR przypomina, że w tarczy finansowej kody PKD nie muszą być przeważającymi kodami działalności gospodarczej. Jednocześnie w związku z licznymi pytaniami, we wtorek opublikowany został komunikat jak należy interpretować warunki regulaminu w części dotyczącej prowadzenia działalności gospodarczej w ramach kodów PKD zakwalifikowanych do programu, między innymi w odniesieniu do warunku określającego faktyczne wykonywanie działalności gospodarczej we wskazanych w regulaminie kodach PKD.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Według wyjaśnień PFR, oznacza to sytuację, gdy przedsiębiorca w sposób ciągły podejmuje się zorganizowanych czynności zarobkowych w ramach przedmiotu działalności gospodarczej mieszczącej się w tych kodach PKD oraz przedsiębiorca osiąga z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej we wskazanych w regulaminie kodach PKD istotną część swoich przychodów".
Wszystkie warunki interpretujące ten zapis są w opublikowanym komunikacie na portalu PFR, datowanym na 2 lutego.
Tarcza Finansowa 2.0 umożliwia przyznanie subwencji mikro, małym i średnim firmom z branż, które w wyniku restrykcji sanitarnych związanych z COVID-19, musiały ograniczyć lub zawiesić działalność.
Które nowe branże obejmie dodatkowo Tarcza Finansowa PFR 2.0:
46.42.Z Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia
47.72.Z Sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.12.Z Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
59.13.Z Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.20.Z Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych
85.59.A Nauka języków obcych
93.12.Z Działalność klubów sportowych
96.01.Z Pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich
Monika Krześniak-Sajewicz