Reklama

Tarcza Finansowa PFR. Połowa firm już złożyła wnioski o umorzenie pomocy

Umorzenia subwencji z Tarczy Finansowej PFR 1.0 nabierają tempa, bo już połowa firm złożyła odpowiednie wnioski. Blisko 80 proc. ma już udostępnione w bankowości elektronicznej specjalne formularze.

Już 273 tys. formularzy umorzeniowych zostało wystawionych przez PFR w bankowości elektronicznej (78 proc.). - Z tego 168 tys. firm już złożyło wnioski, co oznacza, że zrobiła to już połowa spośród tych, które otrzymały subwencję - poinformował Interię Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

PFR wydał już 32 tys. decyzji, a są one wydawane od ubiegłego poniedziałku. W tej grupie 7 tys. decyzji dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw, a 25 tys. mikrofirm.

Obecnie ok. 3 tys. firm ma wstrzymane decyzje z uwagi na podwyższone ryzyko nieprawidłowości oświadczeń i w ich przypadku Krajowa Administracja Skarbowa wykona fizyczne kontrole, a decyzje zapadną po ich zakończeniu.

Reklama

Łącznie procedura umorzeń dotyczy prawie 347 tys. firm, które dostały 60,5 mld zł pomocy z pierwszej Tarczy Finansowej. Proces umorzeń, podobnie jak samego udzielania subwencji, jest w pełni zautomatyzowany, a część danych w formularzu jest uzupełnionych w oparciu o bazy danych między innymi z ZUS i KAS.

Moment, w którym udostępniane są częściowo wypełnione formularze do rozliczenia subwencji zależy od tego kiedy została ona udzielona. Dlatego gros firm już je ma, a część wkrótce będzie je miała. Z szacunków PFR wynika, że średni spodziewany poziom umorzeń subwencji w mikrofirmach wyniesie około 70 proc., a w przypadku MSP będzie to około 50-55 proc.

W przypadku mikrofirm, 25 proc. kwoty subwencji może być umorzone pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej przez 12 miesięcy, kolejne do 50 proc. kwoty subwencji umarzane jest zależnie od utrzymania stanu zatrudnienia.

Natomiast inaczej wygląda to w przypadku MŚP, gdzie 25 proc. kwoty subwencji ma być umorzone pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej przez rok; do 25 proc. w zależności od utrzymania stanu zatrudnienia (proporcjonalnie do skali redukcji zatrudnienia), a kolejne 25 proc.  kwoty w zależności od wykazanej skumulowanej straty gotówkowej na sprzedaży.

Firmy najmocniej dotknięte, prowadzące działalność w ramach 54 kodów PKD mogą liczyć na całkowite umorzenie.

Monika Krześniak-Sajewicz

Więcej o tym jak rozliczyć subwencje: Tarcza Finansowa 1.0

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »