Tarcza Finansowa PFR. Ważne przy umorzeniu subwencji

Około 7 tysięcy firm nie dostarczyło jeszcze kompletnego umocowania osoby składającej wniosek o subwencję, co jest konieczne do umorzenia części pomocy z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 1.0.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

To jeden z obowiązków zawartych w regulaminie subwencji udzielanych przez PFR i firmy miały na to rok, więc zdecydowana większość się już wywiązała, ale ponad 2 procent jeszcze tego nie zrobiło.

- Jest około 5 tys. firm, które nie dostarczyły umocowań, a około 2 tys. zostało negatywnie zweryfikowanych - poinformował Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

To jest ważny wymóg, bo jeśli firmy nie dostarczą ich w wymaganej formie, to PFR będzie musiał je wezwać do zwrotu całej subwencji.

Reklama

- To nie jest duża skala, ale apelujemy do firm, które tego jeszcze nie zrobiły, żeby dostarczyły te dokumenty przez bankowość elektroniczną - mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Firmy mają jeszcze 2 miesiące, bo pierwsze decyzje o umorzeniach będą wydane 31 maja, a ostateczny termin to 14 dni roboczych od momentu wydania indywidualnej decyzji PFR.

W sytuacji braku umocowań osoby, która w bankowości elektronicznej składała wniosek o subwencję, firma nie skorzysta z umorzenia subwencji i będzie musiała zwrócić całą pomoc.

To jedna z trzech sytuacji, w których, w których PFR wyda decyzję o zwrocie subwencji w całości (inne to zidentyfikowanie ryzyka nieprawidłowości lub nadużycia albo złamanie przez beneficjentów wymogów sanitarnych związanych z pandemią).

PFR wydał w tej sprawie specjalny komunikat. Dotyczy on sytuacji, w której beneficjenci programu w ogóle nie dostarczyli dokumentów lub dostarczyli nieprawidłowe bądź niekompletne dokumenty poświadczające umocowanie.

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Jest to ważne gdyż właśnie ruszył proces umorzeń. Pierwsze firmy dostały już w tym tygodniu propozycje z wyliczonymi kwotami. Na razie mogą się z nimi zapoznać, a dopiero od 30 kwietnia pierwsi przedsiębiorcy będą mogli je edytować i uzupełniać. Pierwsze decyzje dotyczące umorzeń będą miały miejsce 31 maja. Dla każdej firmy termin jest uzależniony od momentu udzielenia subwencji.

Łącznie umorzenia subwencji z Tarczy Finansowej 1.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dotyczą 346,8 tys. firm, które dostały 60,5 mld zł pomocy. Według szacunków PFR około 60-65 proc. tej kwoty zostanie umorzone. Natomiast blisko 42 tys. firm z 54 najbardziej poszkodowanych w pandemii branż, w ogóle nie musi zwracać nawet części subwencji.

Cała procedura związana z umorzeniami, podobnie jak samo udzielanie subwencji, będzie przebiegała w bankowości elektronicznej, gdzie pojawia się formularz umorzeń.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »