Tarcze antykryzysowe: W 2023 r. nie będzie podatku od umorzonej przez PFR pomocy dla przedsiębiorstw?

Z projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów wynika, że resort chce do końca 2023 roku wydłużyć okres, w którym nie będzie pobierany podatek od pomocy dla przedsiębiorców umorzonej przez PFR.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra finansów, nowelizującego rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju.

Łączna kwota umorzenia może wynieść 1,8 mld zł

"Z informacji przedstawionych przez PFR S.A. wynika, że aktualnie na umorzenie subwencji finansowej oczekuje około 5 tys. beneficjentów Programu Tarcza 1.0 oraz około 5,4 tys. beneficjentów Programu Tarcza 2.0. Szacunkowa, łączna kwota umorzenia dla tych podmiotów może wynieść około 1,8 mld zł, jednak jej dokładna wartość będzie znana dopiero po wydaniu właściwych decyzji umorzeniowych" - podano w uzasadnieniu do projektu.

Reklama

Przypomniano w nim, że na podstawie obowiązującego rozporządzenia z 16 lipca 2021 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju objęto zaniechaniem poboru podatku kwoty wynikające z umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji finansowej oraz finansowania preferencyjnego otrzymanych w ramach Tarcz Finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju. Tym samym przedsiębiorcy, którzy uzyskali od PFR decyzje umorzeniowe w okresie od dnia 1 czerwca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2022 r., nie będą płacić podatku od umorzonych kwot.

Celem rozporządzenia wyrównywanie szans podatników

Jak podano, projektowana regulacja ma wydłużyć termin zaniechania poboru podatku o rok, poprzez objęcie dochodów (przychodów) uzyskanych przez beneficjentów wsparcia w ramach Tarczy 1.0 i Tarczy 2.0 od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r.

"Potrzeba wydłużenia terminu zaniechania poboru podatku podyktowana jest faktem, że adresaci decyzji umarzających całość lub choćby część subwencji finansowej udzielonej przez PFR S.A. po dniu 31 grudnia 2022 r., będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych lub podatku dochodowego od osób prawnych od dochodów (przychodów) osiągniętych z tytułu umorzenia" - stwierdzono w uzasadnieniu.

Dodano, że celem rozporządzenia jest wyrównanie szans wszystkich podatników, którzy są beneficjentami Tarcz Finansowych PFR. Chodzi bowiem również o tych podatników, którzy z uwagi na przeszkody formalne byliby zmuszeni po 31 grudnia 2022 r. do zapłaty podatku od dochodów otrzymanych w ramach tej samej procedury wsparcia, co do której za okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia br. odstąpiono od opodatkowania. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PFR | pomoc dla przedsiębiorców | tarcza antykryzysowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »