Reklama

Tysiącom przedsiębiorców grozi wywłaszczenie

Albo zarejestrujesz spółkę, albo państwo przejmie jej majątek - takie ultimatum Ministerstwo Sprawiedliwości chce postawić firmom uchylającym się od obowiązku rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Eksperci szacują, że takich podmiotów może być nawet 80 tys. Kolejne kilkadziesiąt tysięcy to martwe spółki, które resort chce wykreślić z rejestru i również wywłaszczyć.

Majątek mają przejąć starostowie jako reprezentanci skarbu państwa - informuje "Puls Biznesu".

Projektowane rozwiązanie ma zdyscyplinować podmioty niezarejestrowane w KRS i skłonić je do złożenia wniosku o wpis najpóźniej do końca grudnia 2015 r. - Aby ten obowiązek nie był lekceważony będzie on zagrożony dolegliwością, którą będzie nieodpłatne nabycie przez skarb państwa mienia podmiotów, które się nie przerejestrują - napisano w stanowisku resortu.

Reklama

Ministerstwo zostało jednak w tej sprawie skrytykowane przez Rządowe Centrum Legislacji, które obawia się, że nowe przepisy mogą grozić niezgodną z konstytucją ingerencją w prawo własności.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »