Utwardzenie i ogrodzenie placu na potrzeby działalności gospodarczej
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą jest właścicielem gruntu, którego część przeznaczył na komis samochodowy. Wydzielony teren utwardził i ogrodził. Na placu ustawił pawilon kontenerowy, który nie jest trwale związany z gruntem. Jak przedsiębiorca powinien potraktować utwardzenie placu i jego ogrodzenie?
Przedsiębiorca powinien uznać utwardzony plac i jego ogrodzenie za samodzielne środki trwałe.
W myśl art. 22a ust. 1 updof, środkami trwałymi są m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Klasyfikacja Środków Trwałych dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl |
Kwestie właściwej klasyfikacji danego środka trwałego są unormowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - Dz. U. poz. 1864. W świetle regulacji zawartych w KŚT za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się pojedynczy element majątku trwałego spełniający określone funkcje w procesie wytwarzania wyrobów i świadczenia usług. Może być nim budynek, maszyna, pojazd mechaniczny itp. Jedynie w nielicznych przypadkach dopuszcza się w ewidencji przyjęcie za pojedynczy obiekt - obiektu zbiorczego, którym może być zespół przewodów rurociągowych lub zespół latarni jednego typu użytkowanych na terenie zakładu, ulicy, osiedla, zespoły komputerowe itp.
Z zamieszczonych szczegółowych uwag w KŚT do grupy 1 "Budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego" wynika, że w skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się również obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie. Obiekty pomocnicze, obsługujące więcej niż jeden budynek, należy zaliczać do właściwych rodzajów zgodnie z ich przeznaczeniem. Pod pojęciem budynku należy rozumieć obiekt budowlany, na trwale połączony z gruntem, wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywany dla potrzeb stałych.
W opisanej sytuacji pawilon kontenerowy nie jest budynkiem, gdyż nie jest trwale związany z gruntem. Wobec tego utwardzony plac, ogrodzenie i kontener nie tworzą jednego obiektu inwentarzowego. W efekcie utwardzony plac oraz ogrodzenie tego placu, jeśli spełniają wymienione wcześniej warunki, o których mowa w art. 22a ust. 1 updof, będą stanowić odrębne środki trwałe.
W przypadku środków trwałych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się obowiązkowo, gdy wartość początkowa środka trwałego w dniu przyjęcia do używania przekracza 10.000 zł. Obowiązek taki nie powstaje w odniesieniu do składników majątku, których wartość początkowa jest równa tej kwocie lub jest od niej niższa. Wówczas wydatki na ich nabycie stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania i składników tych nie ujmuje się w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Tak wynika z art. 22d updof.
Jeżeli jednak składniki majątku o wartości równej lub niższej niż 10.000 zł zostaną zakwalifikowane do środków trwałych, to mogą być zamortyzowane jednorazowo w miesiącu oddania ich do używania albo w miesiącu następnym, bądź amortyzowane na zasadach ogólnych (art. 22f ust. 3 updof).
Przegląd Podatku Dochodowego Nr 3 z dnia 2019-02-01