Wakacje od ZUS coraz bliżej. Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy dotyczące tzw. wakacji od ZUS dla przedsiębiorców. Kogo obejmie ta możliwość i kiedy będzie można składać pierwsze wnioski?

Od kiedy wakacje od ZUS?

Prawdopodobnie z wakacji od ZUS pierwsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać już od października 2024 roku. Obecnie przepisy czekają jeszcze na głosowanie w Senacie, ale nie są tutaj przewidywane większe zmiany. Następnie ustawa trafi do prezydenta. 

Autorzy projektu są zdania, że z ulgi będzie mogło skorzystać około 1,7 mln polskich przedsiębiorców, którzy są wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Warunkiem jest jednak to, że nie zatrudniają oni więcej niż 9 osób (oprócz siebie), a ich przychód nie przekracza 2 mln euro rocznie.

Zasady wakacji od ZUS

Wniosek o wakacje od ZUS jest dobrowolny. Każdy przedsiębiorca spełniający warunki będzie mógł raz w roku skorzystać z takiej ulgi.

Na czym dokładnie ma ta ulga polegać? Przedsiębiorca, którego wniosek zostanie zatwierdzony, może w dowolnie wybranym przez siebie miesiącu nie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostaje obowiązkowa.

Reklama

W zależności od przychodu i wybranej formy opodatkowania, przedsiębiorcy mogą zyskać odrobinę różne kwoty, ale zdaniem ekspertów będzie to ok. 1200 zł.

Wakacje od ZUS będą finansowane z budżetu państwa. Nie będą wpływać na możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego czy wysokość świadczeń emerytalno-rentowych.

Kto ma prawo do wakacji od ZUS?

Z przepisów wynika, że z ulgi będą mogli skorzystać mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG, którzy odprowadzają składki za maksymalnie dziewięciu ubezpieczonych.

Rozwiązanie znajdzie również zastosowanie w przypadku wspólników spółek cywilnych, jeśli będą oni spełniać pozostałe warunki przyznania ulgi.

Na możliwość skorzystania z wakacji od ZUS nie wpływa w żaden sposób forma opodatkowania i to, w jakiej formie przedsiębiorca rozlicza swój dochód. Przedsiębiorcy, którzy wykonują pracę dla swoich byłych pracodawców będą mieli ograniczoną możliwość skorzystania z omawianej ulgi. Ma to na celu zapobieganie nadużyciom związanym z kierowaniem pracowników na samozatrudnienie celem ograniczenia kosztów pracowniczych.

Z wakacji od ZUS nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy będący wspólnikami spółek prawa handlowego zarejestrowanych w KRS.

Składanie wniosku o wakacje od ZUS

Złożenie wniosku będzie musiało nastąpić na miesiąc przed tym, który przedsiębiorca wybrał za optymalny dla siebie na niepłacenie składek. Wniosek ma być dostępny wyłącznie elektronicznie. ZUS będzie informował tą samą drogą o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu.

Przyznanie ulgi nie zwalnia pracodawcy ze złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennego raportu miesięcznego za dany miesiąc. Natomiast wakacje od ZUS nie wpływają na możliwość uzyskiwania przychodów z działalności czy wystawiania faktur: przedsiębiorstwo nie otrzyma statusu zawieszonego. Jedyną zmianą jest wysokość odprowadzanej daniny do ZUS.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: składki ZUS | podatki | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »