Reklama

Weź udział w wyścigu start-upów!

Technologia blockchain, digitalizacja dokumentów przy użyciu smartfonu, monitoring rehabilitacji, szkolenia z wykorzystaniem technologii VR, telekonsultacje medyczne czy szybkie testy diagnostyczne - to tylko wybrane pomysły, które znajdą dofinansowanie i uzyskają szansę na komercjalizację w ramach - uruchomionego w zeszłym roku przez PARP - programu ScaleUP.

W Start-upy tylko w ramach programu #StartInPoland zostanie zainwestowanych prawie 3 mld zł. Wspólny projekt Ministerstwa Rozwoju i Rady ds. Innowacyjności to pomoc finansowa i merytoryczna dla firm w fazie inkubacji, akceleracji, dalszego rozwoju i ekspansji międzynarodowej.

Program realizuje wspólnie Polski Fundusz Rozwoju (część kapitałowa) i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (część akceleracyjna). #StartInPoland ogłosił wicepremier Mateusz Morawiecki w połowie 2016 r. Już miesiąc później PARP uruchomił pierwszy projekt - ScaleUP, czyli konkurs łączący kompetencje największych przedsiębiorstw w Polsce i innowacyjność start-upów.

Reklama

Nowe spółki technologiczne, które trafiły do programu na drodze selekcji, przechodzą właśnie autorski program stworzony w partnerstwie korporacji z doświadczonymi akceleratorami, dzięki któremu uzyskają nie tylko wsparcie finansowe, ale też dostęp do zasobów, kompetencji, infrastruktury, nowych klientów i rynków zbytu.

Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce po roku od startu programu?

Start-upy już wybrane

Przypomnijmy, że do programu wybrano dziesięć akceleratorów (startowało ponad 60), a każdy z nich zainwestuje minimum w 20 start-upów. Każdy z wybranych programów akceleracyjnych (skupiających podmioty wspierające i odpowiedzialne za część merytoryczną) jest inny. To nie tylko różnorodne firmy, eksperci i podejście do prowadzenia biznesu, wizja rozwoju lub wsparcia. Również, odmienne potrzeby i technologia, którą chcą rozwijać. Mamy zatem rynek ochrony zdrowia, sektor rolno-spożywczy, technologię kosmiczną, fintechy i banki, a także branże surowcową i energetyczną.

Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej we współpracy z PKO BP, PGNiG, KGHM Cuprum oraz Grupą Adamed realizuje kilka ścieżek akceleracji, tj. energia, zdrowie, sektor surowcowy oraz fintech.

- Do trwającej obecnie edycji akceleracji, zakwalifikowało się sześć najlepszych zespołów w ścieżce "Let's Fintech with PKO Bank Polski!". W gronie zwycięzców znaleźli się: Coinfirm Blockchain Lab, Fenige, IC Solutions, Moneyfriend, Nu Delta i Saas Manager - podsumowuje w rozmowie z Interią ostatnie miesiące programu Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Zespół IC Solutions przekonał do siebie jury, dzięki opracowaniu długopisu służącego do automatycznej cyfryzacji papierowych dokumentów. Start-up Nu Delta stworzył z kolei rozwiązanie umożliwiające automatyczne przeniesienie dokumentów papierowych (np. faktur) do świata cyfrowego przy użyciu aparatu w telefonie.

Pieniądze na rozwój

Inwestycja do 200 tys. zł w rozwój biznesu jest dla szansą, że nowatorskie pomysł ujrzy światło dzienne. Także te rozwiązania, które mogą zmienić funkcjonowanie banków czy biznesu, jak technologia w chmurze lub blockchain, bądź pchnąć ochronę zdrowia na wyższy poziom.

- Firma Fenige wdrożyła platformę do transferu środków pieniężnych pomiędzy użytkownikami kart płatniczych w skali międzynarodowej, a Moneyfriend opracował chatbota, dedykowanego segmentowi młodych klientów. Zespół Saas Manager jest autorem platformy informatycznej do tworzenia i integracji usług w chmurze, zaś Start-up Coinfirm Blockchain Lab wypracował rozwiązanie do potwierdzania dokumentów w oparciu o blockchain - dodaje Pawlicki.

Technologia kosmiczna

Także Polska Agencja Kosmiczna bierze udział w programie ScaleUP. Space3ac Intermodal Transportation jest akceleratorem, który za jeden z celów postawił sobie wsparcie prac nad komercjalizacją rozwiązań na wykorzystanie danych satelitarnych.

Jak to wygląda natomiast w sektorze medycznym? - W programie Impact Poland, finansowanym przez PARP w ramach pilotażu ScaleUP, a realizowanym przez FundingBox Accelerator, uczestniczy łącznie 13 Start-upów, przy czym z obszaru ochrony zdrowia i współpracujących z Grupą NEUCA jest osiem projektów. W tym AISENS, CONSONANCE, CTA, eDOKTOR24.PL, ETON Group (w trakcie zmiany nazwy na SensDX), NOVA Tracking, POSTIGON, SCREENDEED - mówi Interii Tomasz Józefacki, wiceprezes Zarządu NEUCA ds. rozwoju.

Projekty reprezentują różne segmenty branży ochrony i opieki medycznej, w większości są to firmy technologiczne. - Wśród nich spółki oferujące rozwiązania z zakresu m.in.: monitoringu rehabilitacji, szkoleń z wykorzystaniem technologii VR, telekonsultacji medycznych, szybkich testów diagnostycznych, urządzeń telemedycznych, aplikacji automatyzujących komunikację w transporcie oraz rekrutacje w badaniach klinicznych - dodaje Józefacki.

Start-upy zostały wybrane w drodze kilkuetapowej rekrutacji spośród 148 aplikacji. Jednymi z kluczowych kryteriów były innowacyjność oraz możliwość wdrożenia ich rozwiązań w biznesach prowadzonych przez NEUCA. - Jako Grupa staramy się, aby innowacyjne projekty, z którymi współpracujemy były synergiczne z naszymi obszarami działalności i umożliwiały wsparcie naszej oferty dla aptek niezależnych oraz ich klientów, czyli pacjentów - dodaje wiceprezes NEUCA.

Nie tylko finansowanie

- Pomoc przy stworzeniu lub weryfikacji modelu biznesowego, wsparcie mentorów, porady ekspertów z zakresu pozyskiwania dotacji, przepisów podatkowych i ochrony własności intelektualnej, a wreszcie testy w środowisku klienckim w Oddziałach Laboratoryjnych Banku - mówi Interii Pawlicki i podkreśla, że bank ma również możliwość udostępniania i dostosowania własnej infrastruktury IT na potrzeby start-upów, co daje szansę rozwoju firmom z rozwiązaniami związanymi z technologiami informatycznymi.

Proces akceleracji w zależności od podmiotu wspierającego może mieć w różnorodny sposób rozłożony akcenty, ale dla każdego można jednak wyróżnić cechy wspólne. Z jednej strony pokaźny zastrzyk gotówki na rozwój, z drugiej - wsparcie mentorskie i dostęp do infrastruktury i sprzętu badawczego.

- W ramach 6-miesięcznego programu firmy otrzymują od akceleratora wsparcie mentorskie oraz do 180 tys. zł w gotówce. NEUCA w przypadku wszystkich wybranych projektów umożliwia przygotowanie i przeprowadzenie testu pilotażowego zaproponowanych projektów, który zweryfikuje w warunkach rynkowych pomysł na biznes, z którym przyszły start-upy - podkreśla Józefacki.

Program akceleracji jest podzielony na kilka etapów począwszy od fazy identyfikacji, w której dopracowywany jest model biznesowy i plan pilotażu, przez fazę inspiracji, w której przygotowywany i dopracowywany jest produkt, po fazę integracji - test i pilotaż produktu. Na wszystkich tych etapach NEUCA udostępnia start-upom swoją wiedzę, kompetencje doświadczonych zespołów oraz zasoby dużej, działającej w wielu obszarach rynku zdrowia firmy. - Projekty, które zakończą się sukcesem pilotażowych wdrożeń mają duże szanse na komercjalizację we współpracy z NEUCA, czy też pozyskanie kapitału na dalszy rozwój - dodaje.

To jeszcze nie koniec

Pierwsza runda programu Impact Poland jest w trakcie realizacji - trwa akceleracja projektów, która zgodnie z planem powinna zakończyć się do końca sierpnia. Drugi nabór do programu ruszył 17 maja i potrwa do 14 czerwca (w ostatnim dniu naboru do godziny 16), pierwsze spotkanie dla wybranych projektów - na co zwraca uwagę w rozmowie z Interią wiceprezes NEUCA - planowane jest na 4 września. - Nabór prowadzony przez akcelerator jest otwarty - dodaje Józefacki.

- Do 25 maja trwa nabór to drugiej już tury rekrutacji w programie MIT EF - przypomina Pawlicki. Zgłosić się do niego mogą zarówno istniejące, młode polskie firmy z branży technologicznej, jak i zespoły, które dopiero mają pomysł na nowy biznes. - Jury złożone z międzynarodowych inwestorów i mentorów wybierze najlepsze start-upy - dodaje ekspert PKO Bank Polski.

bb

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »