Wykorzystaj czynny żal
Polski system prawny określa system kar przewidzianych dla podatników, którzy naruszają normy prawa podatkowego.
Odpowiedzialności karnej za przestępstwo skarbowe lub odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe podlega tylko ten, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Czyn musi być społecznie szkodliwy (nie jest przestępstwem podatkowym czyn o znikomej szkodliwości).
Konsekwencją nieterminowego złożenia zeznania/deklaracji przez podatnika jest narażenie się na odpowiedzialność karno-skarbową (w postaci sankcji karnych) oraz konieczność uregulowania odsetek od zaległości podatkowej wynikającej z nieterminowej zapłaty podatku. W przypadku, gdy złożenie deklaracji/zeznania nie skutkuje koniecznością zapłaty podatku lub podatek został uiszczony we właściwej kwocie we właściwym terminie odsetek nie nalicza się. Kodeks-karno skarbowy wysokość sankcji uzależnia od znaczności uszczuplenia należności budżetowych oraz od faktu złożenia/niezłożenia deklaracji/zeznania.
Kara finansowa
W przypadku złożenia zeznania po terminie kodeks karno-skarbowy czyn taki kwalifikuje do wykroczeń skarbowych. Zgodnie z ww kodeksem wykroczenia skarbowe podlegają karze grzywny. Wysokość grzywny wynosi od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. W chwili obecnej kara ta mieści się w przedziale od 93,60 zł do 18.720,00 zł.
Kodeks karno-skarbowy, w określonych sytuacjach, pozwala podatnikowi uniknąć kary. Warunkiem jest powiadomienie organu podatkowego i ujawnienie okoliczności zaistnienia wykroczenia skarbowego (tzw. instytucja czynnego żalu).
Patrycja Mikuła
Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej Spółka Doradztwa Podatkowego Sp. z o.o.