Reklama

Wynagrodzenie określone w stałej miesięcznej wysokości w razie absencji chorobowej



1) Pracownik od 1 do 30 marca 2015 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a 31 marca (wtorek) świadczył pracę. Czy przysługuje mu wynagrodzenie za ten dzień?

Tak. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.

Obliczając wynagrodzenie ustalone w stałej stawce miesięcznej za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe na podstawie art. 92 K.p. albo zasiłek, należy:

Reklama

  • miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30, następnie
  • otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, dalej
  • otrzymaną kwotę odjąć od wynagrodzenia przysługującego w stałej stawce miesięcznej.

Tak wynika z przepisu § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu. Powołaną regulację należy stosować niezależnie od liczby dni kalendarzowych miesiąca, przyjmując w każdym przypadku jako dzielnik liczbę 30.

W okolicznościach wskazanych w pytaniu wynagrodzenie pracownika po pomniejszeniu o 30/30 części wynosi 0 zł. Jednakże, ze względu na to, że jeden z dni tego miesiąca został przez pracownika przepracowany, za ten dzień należy wypłacić wynagrodzenie. Tak rozstrzygnęło zarówno Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (pismo z dnia 3 grudnia 2009 r.), jak i Główny Inspektorat Pracy (znak pisma: GPP-87-4560-64/09/PE/RP) powołując się na art. 80 K.p. Zgodnie z jego treścią za czas efektywnie przepracowany pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia. Resort pracy wskazał ponadto, że wynagrodzenie za ten dzień oblicza się według stawki godzinowej. Stawkę tę uzyskuje się przez podzielenie wynagrodzenia określonego miesięcznie przez liczbę godzin pracy obowiązującą w danym miesiącu.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym (praca od poniedziałku do piątku), za wynagrodzeniem określonym w stawce 2.700 zł miesięcznie. Od 1 do 30 marca 2015 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Ostatni dzień tego miesiąca przepracował.

Wynagrodzenie stałe miesięczne po zastosowaniu metody wskazanej w § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu wyniosło 0 zł (2.700 zł : 30 = 90 zł; 90 zł x 30 dni choroby = 2.700 zł; 2.700 zł - 2.700 zł = 0 zł).

Pracodawca uwzględniając stanowisko GIP i MPiPS wypłacił pracownikowi wynagrodzenie za 1 dzień efektywnej pracy w wysokości 122,72 zł (2.700 zł : 176 godz. = 15,34 zł; 15,34 zł x 8 godz. = 122,72 zł). Pracownik otrzymał również wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek za 30 dni niezdolności do pracy.


2) Jak należało obliczyć wynagrodzenie stałe miesięczne w razie choroby trwającej od 1 do 27 lutego br.? Nadmieniamy, że dzień 28 lutego, który przypadał w sobotę, był dla pracownika dniem wolnym od pracy.

Jeśli pracownik był niezdolny do pracy przez część miesiąca, to niezależnie od tego na jakie dni przypadła pozostała część tego miesiąca, należy stosować metodę wskazaną w § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu. Przepis odnosząc się do "przepracowanej części miesiąca" nie odwołuje się tylko do tej przepracowanej efektywnie. Pojęcie to traktuje szerzej, dzieląc miesiąc na część, za którą pracownik otrzymał świadczenia chorobowe oraz pozostałą, tzw. przepracowaną, niezależnie od rozkładu czasu pracy.

Przykład

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (od poniedziałku do piątku), jest wynagradzany według stawki 2.400 zł miesięcznie.

Od 1 do 27 lutego 2015 r. chorował. Za ten miesiąc uzyskał wynagrodzenie w kwocie 240 zł (2.400 zł : 30 = 80 zł; 80 zł x 27 dni choroby = 2.160 zł; 2.400 zł - 2.160 zł = 240 zł), a także stosowne świadczenie chorobowe.


3) Jak należałoby postąpić, gdyby zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA obejmowało cały luty 2015 r.?

W tej sytuacji nie wystąpiłaby część nieobjęta zaświadczeniem lekarskim, tzw. przepracowana, zatem przepis § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu nie znajdowałby zastosowania. Pracownik nie nabyłby prawa do wynagrodzenia miesięcznego, a jedynie do świadczenia chorobowego.


Ubezpieczenia i Prawo Pracy Nr 7 z dnia 2015-04-01

GOFIN podpowiada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »