Wysokie ceny energii zagrażają firmom. Nie wszystkie przetrwają

Przedsiębiorcy alarmują, że rosnące koszty energii mogą zmusić ich do przerwania działalności gospodarczej. Na razie 6 proc. średnich i dużych firm rozważa lub już podjęło decyzję o zakończeniu działalności przedsiębiorstwa z powodu wysokich cen energii, a 26 proc. przedsiębiorstw z tego sektora uważa, że wzrost kosztów energii stanowi zagrożenie dla ich dalszego istnienia - wynika z badania przeprowadzonego przez EY.

Jak wynika z badania "Firmy wobec rosnących cen energii", rachunki za prąd wzrosły o ponad 50 proc. w prawie 60 proc. średnich i dużych firm. Dla 34 proc. z nich skok cen był ponad dwukrotny. 27 proc. badanych przedsiębiorstw deklaruje, że podwyżki cen gazu zamknęły się w przedziale 21-50 proc.

Rosnące ceny energii grożą istnieniu wielu firm

"Zdecydowana większość firm (84 proc.) przyznaje, że wzrost kosztów energii istotnie wpływa na ich funkcjonowanie, a dla 26 proc. stanowi zagrożenie dla dalszego istnienia. Aż 6 proc. respondentów rozważa lub już podjęło decyzję o zakończeniu działalności przedsiębiorstwa" - napisali autorzy raportu w komunikacie prasowym.

Reklama

"Co ciekawe, wzrosty cen gazu są dla firm mniej dotkliwe. Jednym z powodów może być fakt, że co piąte ankietowane przedsiębiorstwo w ogóle nie korzysta z gazu jako źródła energii. Skala wzrostów jest też mniejsza. Firmy korzystające z tego surowca deklarowały najczęściej, że podwyżki zamknęły się w przedziale 21-50 proc. - wskazało go 27 proc. badanych firm" - dodano.

Pełne skutki kryzysu energetycznego wciąż przed nami

Zdaniem Jarosława Wajera, partnera EY Polska, pełne skutki kryzysu energetycznego ankietowane firmy odczują dopiero w najbliższych miesiącach.

"Większość firm kupowała energię na mocy rocznych kontraktów, które już wygasają i przedsiębiorstwa są zmuszone kupować energię po cenach rynkowych. Rządowe wsparcie nie będzie dotyczyło dużych przedsiębiorców i większości polskiego przemysłu, czyli firm, które nie są ustawowo uważane za małe i średnie ani za energochłonne, więc te firmy najmocniej odczują wzrost cen. Równolegle, wzrost cen odczuwają konsumenci, z powodu przywrócenia VAT na energię, a to z kolei przekłada się na zmniejszony popyt na towary i usługi" - powiedział Jarosław Wajer, cytowany w komunikacie.

Rosną koszty - firmy podnoszą ceny

EY podaje, że przedsiębiorstwa chcą chronić swoje marże i na razie im się to udaje - 7 na 10 ankietowanych firm nie planuje obniżenia marż za oferowane produkty i usługi.

"Z badania wyłania się stosunkowo silny obraz polskich firm, większość z nich ma przestrzeń do przerzucania wzrostu cen energii na odbiorców końcowych - 80 proc. firm podwyższyło już ceny towarów i usług lub w najbliższym czasie planuje taki krok" - napisano.

Zobacz także:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: firmy | ceny energii | bankructwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »