Reklama

Wysokie prowizje za wpłatę gotówki na firmowe konto

Wpłata 30 tys. zł w gotówce na własne firmowe konto może kosztować przedsiębiorcę nawet ponad 200 zł. Niektóre banki oferują co prawda możliwość darmowej wpłaty gotówki, ale zazwyczaj jest to obwarowane dodatkowymi warunkami.

Korzystając z konta firmowego przede wszystkim za pośrednictwem internetu można znacznie zmniejszyć opłaty związane z użytkowaniem rachunku, a w niektórych bankach mieć go nawet za darmo. Bankowość internetowa nie sprawdza się jednak w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą na przykład działalność usługową i w związku z tym w kontaktach z klientami muszą często posługiwać się gotówką. Właściciel zakładu fryzjerskiego czy drobnej gastronomii musi liczyć się z tym, że pod koniec dnia stawi się w banku z dziennym utargiem i dokona wpłaty na własne konto. Niestety, zdecydowana większość banków pobiera za taką operację słoną prowizję, która może znacznie uszczuplić zarobki przedsiębiorcy.

Reklama

Z ankiety Tax Care, przeprowadzonej w ponad 20 bankach, wynika, że na bezpłatne wpłaty gotówki na własne firmowe konto można liczyć zaledwie w kilku z nich. Zazwyczaj jednak są one obwarowane dodatkowymi warunkami - na przykład dotyczą tylko wybranych kont lub pakietów w danym banku. Tak jest na przykład w BGŻ, w którym darmowa wpłata jest możliwa tylko w formie otwartej (do kasy banku) na Konto Biznes Lider, jak również w Banku Millennium, w którym bezpłatnie można wpłacić gotówkę na Konto Biznes Trade (dotyczy wpłat otwartych). W BOŚ bezpłatna jest tylko pierwsza wpłata, a w ING Banku Śląskim, Pekao SA i Raiffeisen Polbanku - tylko wpłaty we wpłatomatach (przy czym w przypadku Pekao SA dotyczy to tylko konta Mój Biznes Płatniczy). Korzystne rozwiązanie oferuje przedsiębiorcom Idea Bank, który za miesięczny, niski abonament w kwocie 9 zł pozwala bez ograniczeń wpłacać pieniądze na firmowe konto. Bez dodatkowych warunków wpłacimy gotówkę w Volkswagen Bank direct, ale ponieważ to bank internetowy - można to zrobić tylko w jednym miejscu w Warszawie. W Banku Pocztowym bezpłatne będą wszystkie wpłaty w oddziale i w placówkach pocztowych, ale unikać należy jak ognia wpłat we wpłatomatach, za które naliczana jest najwyższa w przypadku wpłat gotówkowych w banknotach prowizja procentowa na rynku (0,7 proc. min. 5 zł).

To sprawia, że w tabeli z wyliczeniami kwot prowizji, jaką przedsiębiorca musi zapłacić przy wpłacie w gotówce 30 tys. zł, Bank Pocztowy znalazł się zarówno wśród banków, które nie pobiorą za to żadnej prowizji, jak i na ostatnim miejscu - z prowizją powyżej 210 zł właśnie za wpłatę we wpłatomacie Euronetu. W pozostałych bankach opłaty za taką samą wpłatę wahają się od 30 zł do 150 zł.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Współpraca: Berenika Wyrzykowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »