Zamrożenie cen prądu. Kto musi złożyć wniosek?

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą składać wnioski i ubiegać się o korzystanie z maksymalnej ceny prądu 785 zł/MWh. Podobnie szkoły, przytułki czy szpitale. Jeśli zrobią to do końca listopada, od grudnia zapłacą mniej. Cena dla wszystkich gospodarstw domowych to nie więcej niż 693 zł za MWh - tu nie trzeba składać żadnych wniosków. Oświadczenie będzie jednak potrzebne, jeśli staramy się o zwiększenie limitów zużycia energii.

Tańszy prąd w 2023 roku gwarantuje ustawa o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Dokument został przyjęty 27 października 2022 r. Obejmie firmy, podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i gospodarstwa domowe. 

Mali i średni składają wnioski

Wnioski o zamrożenie cen prądu mogą składać mali i średni przedsiębiorcy, w tym firmy jednoosobowe. Również samorząd terytorialny a także publiczne i niepubliczne “podmioty wrażliwe", czyli szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej, noclegownie, kościoły, przychodnie zdrowia, placówki prowadzące działalność kulturalną i spółki komunalne. W tym przypadku oświadczenia muszą złożyć dyrektorzy lub władze danych ośrodków. 

Reklama

Czas na ich składanie mija 30 listopada, bo od 1 grudnia do końca 2023 roku obejmą zainteresowanych nowe, maksymalne stawki - nie więcej niż 0,795 groszy netto za kWh. Jeśli wniosek nie wpłynie w terminie, będzie można złożyć go później, ale nowe stawki za energię będą obowiązywać dopiero od początku kolejnego miesiąca. Nawet, jeśli zwłoka wyniesie jeden dzień.  

Czytaj także: W tych godzinach najlepiej prać, prasować i włączać zmywarkę

Wniosek z tabelą

Oświadczenie należy złożyć do swojego sprzedawcy energii. Dokumenty można składać w formie papierowej lub elektronicznej. Wtedy jednak przesłany pocztą elektroniczną plik musi zostać opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym.

Wniosek podzielony jest na 3 części. W pierwszą trzeba wpisać dane identyfikacyjne uprawnionego - adres firmy, NIP lub PESEL, telefon lub mail. W drugiej części podać dane odbiorcy lub osoby uprawnionej do jego reprezentacji, a w trzeciej - dane drugiej osoby uprawnionej do reprezentowania firmy bądź placówki użyteczności publicznej. Dalej we wniosku jest tabela, w którą trzeba m.in. wpisać numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE) i wskazać kategorię uprawnionego. Są one podane na końcu dokumentu. Należy też podać datę zawarcia umowy i wielkość zużycia prądu. W dokumencie nie podano za jaki okres. 

Osoby niepełnosprawne i rolnicy też składają wnioski

Dla rodzin rząd wyznaczył maksymalną cenę 693 zł za MWh. Zapłacą ją ci, których roczne zużycie przekroczy 2000 kWh. Ubiegający się o podwyższenie limitu muszą składać oświadczenie. Jedną z grup, która może wnioskować o wyższy limit są osoby z niepełnosprawnościami. Zdecydowano, że osobom mającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje roczne zużycie prądu wynoszące 2600 kWh. O podobny limit mogą ubiegać się mieszkający z osobą posiadającą takie orzeczenie. 

Zaś o 3000 kWh rocznie mogą ubiegać się posiadacze Karty Dużej Rodziny. Osoby te mają obowiązek nie tylko wypełnienia oświadczenia ale też kopii tej karty. Jeśli została ona wydana w formie elektronicznej, muszą dołączyć wydrukowane zdjęcie ekranu. Dostawcy prądu zastrzegają, że zgodnie z ustawą mogą żądać karty do wglądu. O podobny, roczny limit - 3000 kWh rocznie - mogą ubiegać się również rolnicy. Oni, oprócz oświadczenia, muszą złożyć kopię decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego. 

Wniosek prosty do wypełnienia

W oświadczeniu należy podać dane osobowe, PESEL, numer telefonu i maila. Niżej wpisać dokładny adres a pod nim Numer Punktu Poboru Energii (PPE). Następnie wypełniający wybiera jedną z opcji. Jeśli jest rolnikiem, podaje numer decyzji o przyznaniu podatku rolnego a także nazwę organu, który ją wydał. 

Posiadacze Karty Dużej Rodziny wpisują jej numer. Ci zaś, dla których podstawą do zwiększenia limitu tańszej energii jest orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niesprawności, nie muszą dołączać tych dokumentów  - dostawca energii ma prawo prosić, by przedstawiono je do wglądu. W oświadczenie wpisują tylko swoje dane i wybierają jedną z dwóch opcji - albo zaznaczają, że 18 października, w dniu wejścia w życie ustawy, spełniali stawiane wymogi. A jeśli nabycie praw inwalidzkich nastąpiło po tej dacie, trzeba podać dzień i miesiąc ich otrzymania. 

Gospodarstwa domowe - limit z automatu

Z obowiązku składania wniosków zwolnione są gospodarstwa domowe, które będą korzystały w przyszłym roku z limitu 2000 kWh. Także maksymalna stawka wynosząca 693 zł/MWh (po przekroczeniu limitów) jest im automatycznie przydzielana.  

Ewa Wysocka

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »