Zapłata podatku z tytułu zakupu samochodu w ramach WNT
Z tytułu zakupu samochodu w ramach WNT zapłaciłam podatek (w terminie 14 dni od zakupu). Za podstawę opodatkowania przyjęłam cenę zakupu pojazdu powiększoną o akcyzę. Urząd skarbowy uznał jednak, że powinnam zapłacić podatek jedynie od wartości samochodu. Uznał ponadto, że w deklaracji VAT-23 powinnam wpisać wartość zakupu w PLN, a nie w euro. Czy urząd skarbowy ma rację?
Wpłacając podatek od zakupu samochodu w ramach WNT, podatniczka postąpiła słusznie, uwzględniając w podstawie opodatkowania nie tylko wartość pojazdu, ale także zapłaconą akcyzę.
Zasadniczo przy zakupie towaru od podatnika unijnego podatnik rozlicza wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, czyli w jednej deklaracji VAT wykazuje zarówno VAT należny, jak i naliczony. Nieco inaczej jest przy zakupie środka transportu (tu: samochodu), który to zakup dla podatnika stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Od takiego zakupu podatek wpłaca się bowiem w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT). Obowiązek podatkowy powstaje z kolei 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy, a jeżeli kontrahent (podatnik podatku od wartości dodanej) wcześniej wystawił fakturę - w dniu wystawienia tej faktury. Natomiast przy nabyciu nowego samochodu obowiązek podatkowy w WNT powstaje z chwilą otrzymania tego samochodu, nie później niż z chwilą wystawienia faktury. Ponieważ zazwyczaj sprzedaż samochodu przez podatników unijnych dokumentowana jest fakturą wystawioną w momencie dokonania sprzedaży, data tej faktury wyznacza moment powstania obowiązku podatkowego w WNT i od dnia następującego po tym dniu należy liczyć 14 dni na zapłatę podatku do urzędu skarbowego z tytułu tego nabycia.
O nabyciu samochodu w ramach WNT należy poinformować naczelnika urzędu skarbowego, składając informację VAT-23. Do informacji tej należy dołączyć kopię faktury. Informacja ta - wraz z kopią faktury i dowodem zapłaty - stanowi podstawę wydania zaświadczenia o uiszczeniu podatku. Zaświadczenie to będzie konieczne przy rejestracji pojazdu.
Zaznaczamy, że w informacji VAT-23 (w poz. 32) wykazuje się cenę nabycia pojazdu, a nie podstawę opodatkowania WNT.
Podatniczka ma jednak wątpliwości, od jakiej kwoty należało zapłacić VAT do urzędu skarbowego z tytułu zakupu samochodu - czy od wartości zakupu pojazdu wykazanej w informacji VAT-23, czy od podstawy opodatkowania WNT, która obejmuje m.in. akcyzę oraz opłaty należne dostawcy, takie jak koszty transportu czy ubezpieczenia? Odpowiedź na to pytanie pośrednio wynika ze sposobu wykazania tego zakupu w deklaracji VAT. Przypomnijmy zatem, że zakup samochodu, z tytułu którego podatnik zobowiązany był zapłacić VAT w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, wykazywany jest w deklaracji VAT po stronie podatku należnego w dwóch pozycjach: raz jako WNT (w poz. 33 i 34), a drugi raz - w poz. 44.
Jak wynika z deklaracji VAT, w poz. 44 wykazuje się kwotę podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu, wykazanego w poz. 34. Oznacza to, że kwoty wykazane w poz. 34 i 44 deklaracji VAT powinny być sobie równe. Z tego wniosek, że po zakupie pojazdu podatnik powinien zapłacić VAT (w terminie 14 dni), przyjmując za podstawę opodatkowania wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu, czyli wartość samochodu powiększoną m.in. o akcyzę. Tak też uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 13 lutego 2008 r., nr IP-PP1-443-683/07-2/JL:
"(...) cena nabycia wykazana przez podatnika w formularzu VAT-23 obejmuje wartość z faktury od kontrahenta, natomiast kwota podatku wpłaconego do urzędu skarbowego obliczona jest od podstawy opodatkowania WNT, która zawiera kwotę podatku akcyzowego zapłaconego przez podatnika (podstawa WNT z faktury wewnętrznej) (podkreśl. red.). (...)"
Takie wykazanie VAT powoduje, że de facto w deklaracji VAT podatek należny od zakupu samochodu w ramach WNT nie jest wykazywany, co jest prawidłowe, gdyż już został on wcześniej zapłacony do urzędu skarbowego. Wykazywany jest jedynie podatek naliczony (w poz. 50 lub 52 - w zależności od tego, czy samochód stanowi środek trwały, czy nie).
Na zakończenie zaznaczamy, że żadne przepisy nie precyzują, w jakiej walucie powinna być wykazana wartość samochodu w informacji VAT-23. Wydaje się zatem, że skoro w ww. informacji jest mowa o cenie nabycia, cenę tę powinno się wykazać w tej samej walucie, na którą opiewa faktura. Umożliwi to organowi podatkowemu zweryfikowanie tej ceny z dołączoną fakturą. Będzie to jednak jedynie informacja o zaistniałym zdarzeniu (tj. zakupie samochodu), a nie o wysokości należnego podatku (wysokości podatku należnego z tytułu zakupu samochodu w tej informacji się nie podaje). Ponadto, jak już zaznaczono, podatek należy zapłacić od podstawy opodatkowania WNT, a nie od wartości wykazanego zakupu w informacji VAT-23.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 30 z dnia 2011-10-20