Zatory płatnicze: UOKiK nałożył 650 tys. zł kary na dwie firmy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary na dwie spółki za zatory płatnicze. Łączna wysokość kar to ponad 650 tys. zł - poinformował w środowym komunikacie UOKiK.

Jak poinformował UOKiK, ukarane podmioty to producent wód mineralnych Bewa oraz właściciel sklepów z farbami - spółka Zacisze. Dodano, że 567 tys. zł kary nałożono na spółkę Bewa, a 101 tys. zł kary na Zacisze.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Eliminowanie zatorów jednym z priorytetów UOKiK

"Nasze działania są wymierzone w podmioty, które wykorzystują swoją pozycję do nieterminowego płacenia kontrahentom za dostarczone towary lub wykonane usługi. Chcemy chronić przedsiębiorców, którzy postawieni w sytuacji braku otrzymania zapłaty od kontrahenta borykają się z utrzymaniem płynności finansowej i ponoszą konsekwencje takich opóźnień. Eliminowanie zatorów płatniczych jest jednym z naszych priorytetów" - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Reklama

Dodał, że sankcje zostały obliczone według ustalonego wzoru, który oprócz kwoty niezapłaconych w terminie świadczeń uwzględnia również aktualną wysokość odsetek ustawowych oraz długość opóźnienia.

Urząd poinformował, że Prezes UOKiK stwierdził także nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez trzech przedsiębiorców: Fresh Logistics Polska, PKS, oraz Przedsiębiorstwo Handlowe Alfa-Electro.

"Pomimo że spółki również wygenerowały zatory płatnicze, nie została na nie nałożona kara pieniężna. Aktualne brzmienie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych obliguje Prezesa UOKiK do odstąpienia od wymierzania kary, jeśli w badanym okresie suma świadczeń pieniężnych otrzymanych przez firmy po terminie przewyższa wygenerowany przez nie zator płatniczy" - wyjaśnił Chróstny.

Urząd zachęca do składania zawiadomień

UOKiK podkreślił, że urząd monitoruje rynek pod kątem identyfikacji tych podmiotów, które naruszają dyscyplinę płatniczą i zachęca do składania zawiadomień przez osoby posiadające informacje o przedsiębiorcach najbardziej opóźniających się z zapłatą mikro, małym i średnim przedsiębiorcom.

Jak przypomniał urząd, zawiadomić UOKiK może każdy, kto podejrzewa, że stał się ofiarą zatorów płatniczych. Zawiadomienie powinno zawierać m.in. wskazanie podejrzanego przedsiębiorcy, opis stanu faktycznego, uprawdopodobnienie wystąpienia zatorów, dane zgłaszającego oraz wszelkie dokumenty, które mogą stanowić dowód w sprawie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: zatory płatnicze | UOKiK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »