Reklama

ZUS: Firmy mogą sprawdzić dane przekazane do PFR

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował instrukcję dla firm korzystających z Tarczy Finansowej PFR, które chcą zweryfikować poprawność przekazanych danych we wniosku o subwencje. Dotyczy to stanu zatrudnienia i salda składek na ubezpieczenie społeczne.

Jeśli firma złożyła wniosek o udzielenie subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR,  może sprawdzić jakie dane zostały przekazane przez ZUS w celu weryfikacji. Zakład zamieścił na stronie internetowej instrukcję pokazującą jakie dane zostały przekazane i co zrobić jeśli byłyby rozbieżności.

Reklama

- ZUS przekazuje do PFR dane dotyczące stanu zatrudnienia oraz salda na koncie płatnika. Jeżeli w odpowiedzi na swój wniosek otrzymałeś informację o negatywnym wyniku weryfikacji spełnienia przez ciebie warunków otrzymania subwencji i masz wątpliwości co do poprawności tej weryfikacji, sprawdź według jakich zasad przekazaliśmy dane do PFR. Na tej podstawie możesz samodzielnie sprawdzić, czy dane, które posiadamy w oparciu o złożone przez ciebie do nas dokumenty, zgadzają się z informacją jaką wskazałeś we wniosku o subwencję w banku. Możesz też złożyć wniosek w celu uzyskania informacji, jakie dane przekazaliśmy do PFR - wyjaśnia ZUS.

Dane dotyczące stanu zatrudnienia przekazywane są w rozbiciu na liczbę pracowników, liczbę etatów, liczbę współpracowników - według określonych kryteriów i kodów ubezpieczenia (można je sprawdzić).

Drugi ważny parametr przekazywany przez ZUS do PFR przy procedowaniu wniosku dotyczy salda składek na ubezpieczenia społeczne i co ważne na dwie daty:  według stanu na 31 grudnia 2019 i według stanu na dzień zapytania z PFR. Kwota zadłużenia nie może przekraczać 8,70 zł (parametr określony przez PFR). Jeśli nie ma zadłużenia, Zakład  przekazuje informację, że płatnik nie zalega w opłacaniu składek, jeśli całe zadłużenie albo jego część jest objęte układem ratalnym lub odroczeniem terminu płatności, przekazywana jest informacja o objęciu całości albo części zadłużenia ulgą. Jeśli natomiast jest zadłużenie, w każdym przypadku przekazywana powinna być informacja o tym, czy jest złożony wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek (RDZ), który jest rozpatrywany przez ZUS. Jest też instrukcja jak można złożyć wniosek o potwierdzenie informacji przekazanych przez ZUS do PFR.

Z Tarczy Finansowej PFR skorzystało do tej pory 316 tys. firm, zatrudniających prawie 3 mln pracowników. Kwota subwencji sięgnęła 57 mld zł, z czego mikroprzedsiębiorstwa otrzymały 17,2 mld zł, a małe i średnie firmy 39,6 mld zł. Proces wnioskowania jest zautomatyzowany, z wykorzystaniem bankowości elektronicznej.

W połowie czerwca, po otrzymaniu zgody Komisji Europejskiej, uruchomiona została tarcza dla dużych firm, które wnioskują o finansowanie bezpośrednio do PFR. Szef PFR Paweł Borys mówił, że wnioski złożyło już 400 firm, w tym 100 złożyło już pełną dokumentację.

Monika Krześniak-Sajewicz

Dowiedz się więcej na temat: tarcza finansowa | ZUS | dane

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »