10 miesięcy na przejście z CeTO
Jeszcze przez 10 miesięcy przejście spółek z MTS-CeTO na GPW jest możliwe przy zastosowaniu prostej procedury nie wymagającej prawie żadnych kosztów.
Zgodnie z art. 128 ust. 7 Ustawy o ofercie publicznej (?) w okresie dwóch lat od dnia wejście w życie w/w ustawy nie jest wymagane sporządzenie, zatwierdzenie oraz udostępnienie do publicznej wiadomości prospektu emisyjnego w przypadku ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku równoległym, akcji:
- dopuszczonych od co najmniej 18 miesięcy do obrotu na rynku pozagiełdowym,
- których emitent wypełnia obowiązki związane z dopuszczeniem do obrotu na rynku MTS-CeTO.
W takim przypadku emitent sporządza jedynie memorandum informacyjne, którego zakres ograniczony został do minimum i obejmuje podstawowe informacje dotyczące emitenta i jego papierów wartościowych oraz wybrane dane finansowe spółki. Ze względu na ograniczony zakres - memorandum nie powinno obejmować więcej niż kilkanaście stron. Memorandum nie wymaga zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego, powinno być jedynie udostępnione do publicznej wiadomości (np. w postaci elektronicznej na internetowej stronie Giełdy).
Ograniczony zakres wymaganego dokumentu informacyjnego oraz brak wymogu jego zatwierdzenia przez KNF powodują, że przeniesienie z rynku MTS-CeTO na rynek równoległy Giełdy ma charakter techniczny i uzależnione jest przede wszystkim od woli Zarządu Emitenta. Skorzystanie z tej drogi możliwe będzie jeszcze przez najbliższe 10 miesięcy i odnosi się jedynie do rynku równoległego Giełdy.
Z możliwości przeniesienia na rynek równoległy GPW na podstawie memorandum informacyjnego do chwili obecnej nie skorzystała żadna spółka notowana na MTS-CeTO.
Spółka Mewa, która zadebiutowała na GPW w dniu 3 stycznia 2007 r. miała obowiązek sporządzenia prospektu, ponieważ przed przeniesieniem na Giełdę przeprowadziła ofertę publiczną akcji serii B (to pierwsze przejście z MTS-CeTO połączone z nową emisją akcji). Ponadto Spółka wprowadziła akcje do obrotu na rynku podstawowym GPW.