Reklama

540 mln podatku dla KGHM do udźwignięcia

Podatek sięgający 540 mln PLN byłby do udźwignięcia, propozycja Wirtha podatku na poziomie 3% od wartości pierwszego produktu, nieprzekraczającego pewnego poziomu ZN.

Prezes Herbert Wirth powiedział, że jako najbardziej rozsądny wydaje mu się podatek wyliczany jako pewien procent wartości pierwszego produktu, jednocześnie nieprzekraczający pewnego poziomu zysku netto.

Reklama

W przypadku KGHM pierwszym produktem jest koncentrat miedzi. Szacując, że jego wartość to ok. 10 tys. za tonę, opodatkowanie na poziomie 3% dawałoby 300 PLN podatku za każdą tonę, czyli w przypadku KGHM 540 mln PLN rocznie, co byłoby kwotą do udźwignięcia przez spółkę. Wirth podkreślił również, że na tle światowej konkurencji KGHM ma bardzo wysokie koszty wydobycia z racji specyfiki złóż i że przez zbyt wysokie podatki spółka mogłaby stać się niekonkurencyjna.

(A. Iwańśki)

Dowiedz się więcej na temat: podatek surowcowy | podatkach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »