ACE chce pozyskać do 12 mln euro
ACE, dostawca komponentów samochodowych do systemów hamulcowych, zaoferuje do 12,5 mln akcji, w tym ponad 2 mln akcji nowej emisji. Spółka spodziewa się pozyskać z emisji nowych akcji od 10 do 12 mln euro netto, z czego około 9 mln euro zostanie wykorzystane na akwizycje - poinformowała spółka.
- Naszym celem jest sfinalizować akwizycje przed końcem roku, jesteśmy zainteresowani spółkami z Polski, Czech i Słowacji - powiedział na konferencji Carlos Caba z ACE.
Dodał, że spółka rozmawia obecnie w tej sprawie z kilkoma firmami.
ACE podało w prospekcie emisyjnym, że 15 maja ogłoszony zostanie przedział cenowy akcji, a proces budowy księgi popytu rozpocznie się 16 maja i potrwa do 22 maja. W tych dniach będą również przyjmowane zapisy w transzy inwestorów indywidualnych. Będą przyjmowane w placówkach Domu Maklerskiego PKO BP. Funkcję głównego menedżera oferty i oferującego pełni IPOPEMA Securities.
Około 22 maja zostanie ogłoszona cena akcji w ofercie. Przyjmowanie zapisów na akcje w transzy inwestorów instytucjonalnych odbędzie się od 23 do 24 maja.
Spółka zakłada, że w transzy inwestorów indywidualnych zaoferowanych zostanie około 20 proc. akcji oferowanych.
- Strategia Grupy ACE zakłada dalszy dynamiczny rozwój, wprowadzenie nowych produktów i umocnienie pozycji czołowego w Europie dostawcy komponentów samochodowych do systemu hamulcowego. W ciągu najbliższych lat zamierzamy rozwijać produkcję komponentów aluminiowych poprzez wrocławski zakład EBCC i umacniać pozycję lidera w produkcji komponentów żeliwnych poprzez przejęcia w Europie Środkowo Wschodniej, gdzie rynek motoryzacyjny rozwija się najszybciej na kontynencie. To właśnie na przejęcia kolejnych zakładów produkcyjnych w segmencie komponentów żeliwnych ACE zamierza przeznaczyć środki pozyskane z emisji nowych akcji - mówi Jose Manuel Corrales, Prezes ACE.
Grupa ACE jest wiodącym w Europie dostawcą komponentów samochodowych do systemu hamulcowego. Specjalizuje się w produkcji dwóch podstawowych części hamulców tarczowych: żeliwnych jarzm (największy dostawca w Europie - ok. 44 proc. rynku) i aluminiowych zacisków (ponad jedna czwarta rynku europejskiego).
Obok przejęć, środki z emisji nowych akcji ACE zostaną przeznaczone na spłatę odroczonej płatności za nabycie spółki Fuchosa (dziś ACE kontroluje w niej 100% akcji). Zgodnie z umową przejęcia, Grupa ACE ma zapłacić poprzedniemu właścicielowi Fuchosa - grupie Halberg Guss - 3 mln euro w momencie przeprowadzenia oferty publicznej.
Obok akcji nowej emisji, w ramach oferty publicznej ACE mogą zostać sprzedane akcje istniejące - do 9.288.316 szt. (większość z nich zaoferuje EB Holding, kontrolowana pośrednio przez Fundusze Innova). Liczba ta może zostać zwiększona w ramach opcji dodatkowego przydziału o 1.135.000 akcji. W momencie publikacji prospektu 80% akcji ACE (w sumie kapitał zakładowy Spółki dzieli się na 20.050.100 akcji) należy do spółki EB Holding, kontrolowanej pośrednio przez Fundusze Innova - wiodącą firmę private equity w Europie Środkowo Wschodniej. Pozostałe 20% należy do spółki Casting Brake, której udziałowcami jest część menedżerów Grupy ACE.
Zgodnie z umową przejęcia spółki Fuchosa w 2006, w momencie przeprowadzenia oferty publicznej przez ACE poprzedniemu właścicielowi Fuchosa - grupie Halberg Guss (poprzez spółkę zależną Halberg Holding) - przysługuje prawo objęcia 5% akcji ACE od spółek EB Holding i Casting Brake. W momencie skorzystania przez Halberg Holding z tego prawa akcjonariat ACE będzie wyglądać następująco: EB Holding (76% akcji), Casting Brake (19%) i Halberg Holding (5%).
W ramach oferty publicznej akcjonariusze ACE (zakładając, że Halberg Holding skorzysta z powyżej opisanego prawa i obejmie 5% akcji) mogą maksymalnie sprzedać następującą liczbę akcji (zakładając uruchomienie opcji dodatkowego przydziału): EB Holding 8,98 mln akcji, Casting Brake 0,86 mln akcji i Halberg Holding 0,59 mln akcji. Halberg Holding byłby uprawniony do sprzedaży w ramach oferty publicznej takiej samej części posiadanych jak EB Holding.
ACE planuje osiągnąć w 2007 r. wzrost sprzedaży w porównaniu z 2006 r. o ponad 9% do 86,4 mln euro. Jeszcze szybsze tempo wzrostu ma być widoczne na poziomie zysków operacyjnych oraz netto. EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) ma wzrosnąć o 12,1% do 17,2 mln euro, a zysk netto o 38,6% do 9,6 mln euro.
- Zakładamy, że 2007 rok będzie kolejnym bardzo dobrym rokiem dla obu spółek produkcyjnych z grupy ACE: hiszpańskiej Fuchosa oraz polskiej EBCC. Plany dynamicznego wzrostu przychodów opieramy na wyraźnie rosnącej sprzedaży w pierwszych miesiącach roku oraz spodziewanych zamówieniach od naszych bezpośrednich odbiorców. Kolejnym ważnym założeniem jest wprowadzenie przez EBCC do sprzedaży już w IV kwartale br. nowego produktu. Chodzi o pompkę hamulcową, która jest kolejnym obok produkowanych przez nas jarzm i zacisków kluczowym komponentem samochodowego układu hamulcowego - mówi Jose Manuel Corrales, Prezes ACE.
- Wzrost sprzedaży, rosnąca efektywność naszej działalności, a także efekty synergii osiągnięte dzięki działaniu EBCC i Fuchosa w ramach jednej grupy kapitałowej powinny przełożyć się nie tylko na wzrost wyników finansowych, ale i wzrost osiąganej rentowności, zarówno na poziomie operacyjnym, jak i netto - dodaje Prezes.
Zgodnie z prognozami finansowymi ACE planuje osiągnąć w 2007 r. 86,4 mln euro przychodów, co oznacza wzrost o 9,1% w porównaniu z 2006 r.