Alior Bank rozpoczyna przymusowy wykup akcjonariuszy mniejszościowych Banku BPH
Alior Bank, który w wyniku niedawnego wezwania razem z Grupą GE posiada łącznie 99,42 proc. akcji Banku BPH, rozpoczął przymusowy wykup (ang. squeeze-out) pozostałych 0,58 proc. akcji Banku BPH. To kolejny etap transakcji polegającej na nabyciu podstawowej działalności Banku BPH przez Alior Bank.
Przymusowym wykupem objęte są 442 923 akcje Banku BPH, reprezentujące około 0,58 proc. kapitału zakładowego i ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Banku BPH. Dzień rozpoczęcia przymusowego wykupu został wyznaczony na 20 września, a dzień wykupu na 23 września br. Oznacza to, że akcje Banku BPH znajdujące się na rachunkach akcjonariuszy mniejszościowych tego banku będą zablokowane począwszy od dzisiaj, a 23 września nastąpi przeniesienie ich własności na Alior Bank, w zamian za zapłatę ceny wykupu.
Alior Bank zapłaci 31,19 zł za każdą akcję Banku BPH nabywaną w ramach przymusowego wykupu. Cena ta została ustalona zgodnie z właściwymi przepisami. Jest ona równa cenie, jaką Alior Bank płacił w sierpniu w ramach wezwania do sprzedaży akcji Banku BPH.
W wyniku rozliczonego 24 sierpnia br. wezwania, Alior Bank nabył ponad 46,5 mln akcji Banku BPH, reprezentujących około 60,68 proc. kapitału i ogólnej liczby głosów w Banku BPH. Razem z Grupą GE posiada łącznie około 99,42 proc. wszystkich akcji Banku BPH.
Finalnym etapem transakcji będzie podział Banku BPH, w ramach którego podstawowa działalność Banku BPH zostanie włączona do Alior Banku, a część hipoteczna pozostanie w Banku BPH. Po podziale, Grupa GE będzie jedynym właścicielem Banku BPH.
Nabycie podstawowej działalności Banku BPH wpisuje się w strategię rozwoju Alior Banku, która przewiduje wzrost w oparciu o rozwój organiczny i akwizycje, w połączeniu z osiąganiem wysokiego poziomu zwrotu z kapitału. W wyniku przejęcia wydzielonej części Banku BPH, Alior Bank awansuje na 9. pozycję największych banków w Polsce pod względem posiadanych aktywów. Transakcja przybliży Alior Bank do realizacji strategicznego celu dołączenia do grona 5-6 największych banków w Polsce w ciągu kolejnych kilku lat.
----------
Alior Bank S.A. jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się banków w Polsce. Aktywa banku wynoszą 47 mld zł (na koniec czerwca 2016 r.), co plasuje bank na 11. miejscu wśród największych banków w Polsce pod względem sumy bilansowej. Obsługę ponad 3,2 mln klientów, w tym 133 tys. firm, zapewnia prawie 6,7 tys. pracowników oraz czwarta co do wielkości bankowa sieć dystrybucji, która obejmuje ponad 800 placówek. Ponadto wybrane produkty i usługi Alior Banku oferowane są w około 580 punktach T-Mobile w ramach strategicznego partnerstwa obu firm i w ponad 70 placówkach Tesco. Od 2014 r. akcje Alior Banku wchodzą w skład indeksu WIG20 skupiającego największe i najbardziej płynne spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Opr. MD