Reklama

Badanie UBS Investor Watch

Według badania UBS Investor Watch, zamożni inwestorzy są ostrożni, jeżeli chodzi o rok 2020, ale optymistyczni, jeżeli chodzi o nadchodzącą dekadę. Ponad 80 proc. respondentów jest zainteresowanych, aby ukierunkować swoje portfele na długoterminowe megatrendy.

Nowe badanie przeprowadzone przez Global Wealth Management UBS pokazuje, że osoby zamożne na całym świecie wykazują ostrożność, jeżeli chodzi o przyszły rok, jednak są optymistyczne w stosunku do prognoz dotyczących nadchodzącej dekady.

Według badania, w którym udział wzięło ponad 3400 zamożnych inwestorów na 13 rynkach, 79 proc. respondentów stwierdziło, że rynki przechodzą w okres większej zmienności. 72 proc. badanych określiło środowisko inwestycyjne jako trudniejsze niż pięć lat temu. 66 proc. twierdzi, że na rynki większy wpływ wywierają czynniki geopolityczne niż fundamenty biznesowe. Największe obawy (44 proc. respondentów) wzbudził konflikt handlowy między USA a Chinami; następnie była to polityka wewnętrzna (41 proc.) oraz wybory w USA w 2020 r. (37 proc.).

Reklama

Ogólnie rzecz biorąc, zamożni inwestorzy nadal posiadają w gotówce 25 proc. swoich portfeli, znacznie więcej niż rekomenduje UBS, a 60 proc. z nich twierdzi, że rozważałoby dalsze zwiększenie tego poziomu.

Jednak pomimo zastrzeżeń dotyczących 2020 r. 69 proc. respondentów stwierdziło, że nadal jest optymistycznie nastawionych do zwrotów z inwestycji w nadchodzącej dekadzie. 88 proc. wyraziło zainteresowanie ukierunkowaniem swoich portfeli na megatrendy inwestycyjne - zgodnie z ofertą tematyczną inwestycji długoterminowych UBS. Jako jeden z najważniejszych megatrendów najczęściej identyfikowana była starzejąca się populacja (87 proc. respondentów). 82 proc. badanych wyraziło również zainteresowanie zrównoważonymi inwestycjami, a 45 proc. stwierdziło, że już prowadzi takie inwestycje.

To pozytywne podejście do długoterminowych i zrównoważonych inwestycji było najbardziej widoczne wśród młodych inwestorów w wieku 18-34 lata. 84 proc. z nich wykazało zainteresowanie ukierunkowaniem swoich portfeli na megatrendy, a 83 proc. było zainteresowanych zrównoważonymi inwestycjami, w porównaniu z 30 proc. respondentów w wieku 51 lat lub starszych w obu przypadkach.

Paula Polito, Specjalistka ds. Strategii Klienta w UBS Global Wealth Management, mówi: - Szybko zmieniające się otoczenie geopolityczne stanowi największy problem dla inwestorów na całym świecie. Widzą oni globalne połączenia i słyszą pogłoski o zmianach, które mają większy wpływ na ich portfele inwestycyjne niż tradycyjne fundamenty biznesowe, co stanowi wyraźną zmianę w stosunku do przeszłości.

Stany Zjednoczone

Jeżeli chodzi o największe wyzwania, przed którymi staną amerykańscy inwestorzy w 2020 r., omówienie wpływu wyborów prezydenckich z doradcą inwestycyjnym rozważa lub planuje odsetek badanych niższy niż w jakimkolwiek innym ważnym regionie - na poziomie 78 proc. w porównaniu do średniej światowej wynoszącej 82 proc. Jednak większy odsetek respondentów (45 proc.) wyraził zaniepokojenie konfliktem handlowym między USA a Chinami - w porównaniu ze średnią na całym świecie (44 proc.), a nawet w Chinach kontynentalnych (30 proc.). W perspektywie długoterminowej inwestorzy amerykańscy byli również najmniej zainteresowani ukierunkowaniem swoich portfeli na megatrendy (82 proc.) lub zrównoważone inwestycje (70 proc.) w porównaniu z innymi głównymi regionami (Ameryki Łacińskiej, Azji i Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki).

Ameryka Łacińska

Inwestorzy w tym regionie byli zarówno bardziej ostrożni, jeżeli chodzi o najbliższy okres, jak i bardziej optymistyczni wobec długoterminowych trendów niż w jakimkolwiek innym ważnym regionie. 81 proc. respondentów zauważyło, że rynki zmierzają w stronę większej zmienności, a 64 proc. wyraziło zaniepokojenie z powodu konfliktu handlowego między USA a Chinami. Jednak 83 proc. osób wykazało optymizm, jeżeli chodzi o perspektywę zwrotów w nadchodzącym dziesięcioleciu, 97 proc. chciałoby ukierunkować swoje portfele na przewidywane trendy, 96 proc. wyraziło zainteresowanie zrównoważonymi inwestycjami, przy czym 69 proc. już prowadzi tego rodzaju inwestycje.

Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA)

Inwestorzy w tym regionie zajmują zrównoważone stanowisko, zarówno pod względem zachowania ostrożności w 2020 r., jak i zainteresowania związanego z dostosowaniem swoich portfeli do długoterminowych trendów. Jednak większy odsetek badanych wyraził optymizm w stosunku do zwrotów w nadchodzącym dziesięcioleciu (72 proc. w porównaniu do 69 proc. średniej globalnej). Również 88 proc. ankietowanych wyraziło zainteresowanie zrównoważonymi inwestycjami (w porównaniu ze średnią na poziomie 82 proc.), a 50 proc. z nich prowadzi już tego rodzaju inwestycje (w porównaniu ze średnią 45 proc.).

Szwajcaria

Szwajcarscy inwestorzy wyrazili optymizm w odniesieniu do prognoz długoterminowych, ale zachowali większą ostrożność niż respondenci z większości głównych regionów. 84 proc. respondentów powiedziało, że rynki zmierzają w kierunku większej zmienności, a 46 proc. z nich wyraziło zaniepokojenie konfliktem handlowym między USA a Chinami - obie wartości wyższe niż średnia w regionie EMEA. 67 proc. ankietowanych było optymistycznie nastawionych do zysków w ciągu następnych 10 lat, przy czym 85 proc. chciałoby ukierunkować portfele na przewidywane trendy, co stanowi wysoki odsetek, ale nastroje są bardziej powściągliwe niż średnie dla pozostałej części regionu EMEA.

Azja

Azjatyccy inwestorzy byli mniej zaniepokojeni krótkoterminową dynamiką rynku, ale także mniej optymistyczni od ankietowanych z innych regionów geograficznych, jeżeli chodzi o nadchodzące dziesięciolecie. 76 proc. respondentów zauważyło, że rynki zmierzają w kierunku większej zmienności, a 40 proc. z nich wyraziło zaniepokojenie z powodu napięć handlowych na linii USA-Chiny, co było najniższym wynikiem w jakimkolwiek większym regionie. Jednak 65 proc. ankietowanych było optymistycznie nastawionych do długoterminowych zwrotów, także tych najniższych, chociaż 91 proc. nadal chciało ukierunkować swoje portfele na długoterminowe trendy. Zainteresowanie zrównoważonymi inwestycjami było również wysokie, na poziomie 86 proc. respondentów, przy czym 55 proc. z nich posiada już zrównoważone inwestycje w swoich portfelach.

- - - - -

Informacje o badaniu UBS Investor Watch

W badaniu UBS Investor Watch prowadzonym przez Global Wealth Management udział wzięło ponad 3400 inwestorów o minimalnym majątku netto wartym 1 mln USD na 13 rynkach - w Brazylii, Chinach, Niemczech, Hongkongu, Włoszech, Japonii, Meksyku, Singapurze, Szwajcarii, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Badanie zostało przeprowadzone w okresie sierpień-październik 2019 r.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »