Bankrutują słynne polskie delikatesy

Zarząd Alma Market złożył do Sądu Rejonowego w Krakowie wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Jednocześnie spółka podtrzymuje złożony wcześniej wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

"W związku z tym, że postępowanie sanacyjne nie zostało otwarte w terminie trzydziestu dni od dnia złożenia wniosku, zarząd spółki z przyczyn formalnych złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Decyzja o jego złożeniu była podyktowana względami prawnymi i nie wpływa na wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. We wniosku spółka podtrzymała i poparła jednocześnie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego" - poinformowała spółka w komunikacie.

"Alma Market SA wyraźnie podkreśla, że nie odstępuje od starań o otwarcie postępowania sanacyjnego" - dodano.

Reklama

Alma Market w połowie września złożyła w krakowskim sądzie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Spółka uznała za konieczne podjęcie restrukturyzacji, by poprawić sytuację finansową i uniknąć upadłości.

- - - - - -

12 X informowaliśmy: Sąd zdecydował o zabezpieczeniu majątku spółki Alma Market

Kolejne kłopoty spółki znanej sieci handlowej. Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia zdecydował o zabezpieczeniu majątku spółki Alma Market poprzez ustanowienie nadzorcy sądowego. Akcje spółki taniały od samego rana, na zamknięciu straciły 11,5 proc. i kosztowały 2 złote.

"12 października 2016 roku powziął informację, że Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie VIII Wydział Gospodarczy do spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych, postanowił zabezpieczeniu majątku dłużnika Alma Market S.A. z siedzibą w Krakowie przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego w osobie doradcy restrukturyzacyjnego Dariusza Sitka (nr licencji 504). Wnioski o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego zostały połączone do łącznego rozpoznania" - poinformowała Alma Market w komunikacie.

Przypomnijmy, że 11 października PKO BP wypowiedział Almie Market trzy umowy kredytowe, co zobowiązuje ją do spłaty 60,9 mln zł. Jak podano, powodem jest zagrożenie upadłością.

"Wypowiedzenie umowy kredytu oznacza obowiązek spłaty całej kwoty zadłużenia w terminie wypowiedzenia, która wraz z wymagalnymi odsetkami na dzień 3 października 2016 roku wynosi ogółem 60 884 107,17 zł" - podano w komunikacie.

Termin wypowiedzenia wynosi 7 dni, licząc od dnia następnego po dniu doręczenia wypowiedzenia.

Wypowiedziane zostały dwa kredyty inwestycyjne (z 2007 r. i 2010 r.) oraz jeden kredyt wielocelowy z 2013 r.

- - - - -

PKO BP nie wyklucza udziału w ewentualnym postępowaniu sanacyjnym Alma Market

PKO BP, który wypowiedział Alma Market trzy umowy kredytowe, nie wyklucza udziału w ewentualnym postępowaniu sanacyjnym spółki i jest otwarty na rozmowy w tej sprawie - poinformował Łukasz Świerżewski, rzecznik banku.

"Decyzja banku była poprzedzona wielomiesięcznym postępowaniem restrukturyzacyjnym, które nie doprowadziło do satysfakcjonujących jednocześnie dla dłużnika jak i banku rozstrzygnięć, dających perspektywę spłaty zaciągniętych zobowiązań" - napisał w oświadczeniu rzecznik.

- Pragniemy jednak podkreślić, że decyzja banku o wypowiedzeniu umów kredytowych nie stoi w sprzeczności ze złożonym przez spółkę wnioskiem o otwarcie postępowania sanacyjnego, bank nie wyklucza bowiem udziału w ewentualnej sanacji i jest otwarty na rozmowy w tej sprawie - dodał.

- - - - - -

23 września Interia informowała:

Alma poinformowała, że jej wierzyciel Zbigniew Jurasz złożył wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku spółki. Straty firmy sięgnęły w ubiegłym roku prawie 150 mln złotych. Wierzyciel wniósł o połączenie jego wniosku do wspólnego rozpoznania z wnioskiem o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Spółka uspokaja, że "wniosek nie zagraża postępowaniu o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego". Albowiem zgodnie z art. 12 ust. 3 prawa restrukturyzacyjnego, sąd upadłościowy wstrzymuje rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego - głosi komunikat.

Niedawno informowaliśmy, że sieć supermarketów Alma zapowiada zwolnienia. Według komunikatu spółki, pracę może stracić nawet ponad 1300 osób w sklepach i centrali firmy. To ponad jedna trzecia pracowników, bo w zeszłym roku firma zatrudniała prawie 3,5 tysiąca osób.

Zgodnie z komunikatem zarządu dla inwestorów giełdowych, spółka przystąpiła już do procedury zawiadomienia związkowców oraz urzędu pracy.

Już dwa lata temu firma zanotowała stratę w wysokości ponad 10 mln złotych. W zeszłym roku strata sięgnęła już niemal 150 mln złotych.

Sprawdź notowania spółki Alma Market na stronach Interii

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »