Reklama

Będziemy potrzebować coraz więcej gazu

PGNiG zakłada wzrost rynku gazu w Polsce. Zwiększa się gazyfikacja kraju, powstaje coraz więcej bloków gazowych, rośnie też popularność LNG i CNG jako paliwa dla transportu ciężkiego. Firma dopina założenia finansowe i techniczne programu biogazowego.

Trwają prace nad zwiększeniem dostępności gazu na terenie kraju. Gazyfikacja ma objąć około 300 gmin do 2022 r. Obecnie gaz dociera do 138 gmin. Tam, gdzie trudno doprowadzić tradycyjną sieć gazową, powstają tzw. wyspy gazowe, do których dowozi się LNG. - Zakładamy, że do 2022 roku będzie w Polsce funkcjonowało około 200 takich systemów - powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezes PGNiG Jarosław Wróbel.

Reklama

Rośnie też liczba bloków gazowych w Polsce. Oddany został właśnie blok w Stalowej Woli o mocy 450 MW. Roczne zużycie gazu na jego potrzeby wyniesie 0,6 mld m sześc. A to nie koniec tego typu inwestycji gazowego giganta. Trwają prace nad budową bloku działającego w kogeneracji na warszawskim Żeraniu. - Mamy też rozpoczętą inwestycję gazową w Przemyślu i kilka innych na różnych etapach przygotowania. Rozwijamy rynek gazu w naszym kraju - powiedział Robert Perkowski, wiceprezes ds. operacyjnych.

Bloki gazowe będą budować również inne firmy. Mają one być stabilizatorem systemu energetycznego, który będzie w coraz większym stopniu opierał się na odnawialnych źródłach energii.

PGNiG zapowiada wzrost zakupów LNG. Wkrótce, 21 listopada, spodziewana jest 111-sta dostawa gazu skroplonego do terminalu w Świnoujściu. LNG, obok CNG, ma napędzać floty pojazdów ciężarowych w firmach transportowych, ale też statki.

Czas na biometan

PGNiG zamierza też realizować program biometanowy. Na ukończeniu są prace nad modelem ekonomicznym, finansowym i technologicznym biogazowni. Powinny one zostać sfinalizowane do końca tego miesiąca. Z kolei w grudniu powinien już zostać zatwierdzony podręcznik dla franczyzobiorcy. Ofertę dla potencjalnych franczyzobiorców spółka ogłosi w I kwartale 2021 roku.

- Pierwsze biogazownie w modelu franczyzowym powinny zostać uruchomione w perspektywie dwóch-trzech lat. Kluczowym czynnikiem, od którego zależeć będzie szybkość realizacji programu biometanowego, będzie tempo prac nad regulacjami szykowanymi w tym obszarze przez ministerstwo klimatu i środowiska. - poinformował Arkadiusz Sekściński, wiceprezes

PGNiG. PGNiG zakłada, że w 2025 roku będzie dystrybuować w swojej sieci około 1 mld m sześc. biometanu, a w 2030 roku już około 4 mld m sześc.

W ramach współpracy z Ukrainą PGNiG zwiększa eksport błękitnego paliw do tego kraju. Przedstawiciele spółki podkreślają, że są to na razie nieduże wolumeny, ale będą one stopniowo rosnąć. Oceniają, że to perspektywiczny kierunek. PGNiG współpracuje również z amerykańskim partnerem przy poszukiwaniu gazu na Ukrainie. Kolejny obszar współpracy z tym krajem rozważany przez PGNiG to magazynowanie.

Dobre wyniki za trzeci kwartał

PGNiG przedstawiło wyniki za trzeci kwartał. Od stycznia do września tego roku PGNiG wypracowało 27,43 mld zł przychodów, o 7 proc. mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie firma obniżyła koszty operacyjne o 31 proc., do 19,2 mld zł. Wynik EBITDA grupy wyniósł 10,7 mld zł,  aż o 168 proc. więcej niż przed rokiem. Zysk operacyjny wzrósł o 346 proc. do 8,24 mld zł.

Pozytywny wpływ na wyniki miały m.in. rozliczenie nadpłaty za dostawy gazu w latach 2014-2020 w ramach kontraktu jamalskiego w wyniku wygranego arbitrażu z Gazpromem. Firma otrzymała w lipcu z tego tytułu 1,5 mld dol. Istotna jest też zmiana ceny w kontrakcie jamalskim, która będzie wspierać wyniki również w kolejnych okresach.

- Epidemia koronawirusa ma wpływ na wszystkie segmenty naszej działalności, co znalazło odzwierciedlenie m.in. w przychodach grupy. Z drugiej strony, istotne obniżenie kosztów pozyskania paliwa gazowego pozwoliło nam wypracować rekordowe wśród polskich spółek wyniki EBIT i EBITDA - poinformował powołany Paweł Majewski, który tydzień temu objął stanowisko prezesa spółki.

- Kluczowe znaczenie dla wyników finansowych GK PGNiG w kolejnych kwartałach ma zmiana formuły cenowej w kontrakcie jamalskim a nie zwrot nadpłaty za dostawy gazu zrealizowane w ramach tego kontraktu w poprzednich latach. Wygrana w arbitrażu zdecydowanie poprawiła warunki prowadzenia naszej działalności handlowej poprzez większe powiązanie kosztu zakupu gazu ze Wschodu z rynkowymi notowaniami tego paliwa w Europie. To nie pieniądze zwrócone przez Gazprom stanowią o sile naszej grupy kapitałowej - dodał.

W samym trzecim kwartale przychody grupy spadły o 9 proc., do 6,39 mld zł, EBITDA wzrosła o 66 proc., do 1,33 mld zł, zysk operacyjny zwiększył się czterokrotnie, do 588 mln zł, a zysk netto wzrósł 8 razy, do 116 mln zł.

Wynik EBITDA segmentu poszukiwanie i wydobycie spadł o 29 proc., do 478 mln zł, a segmentu dystrybucja spadł o 13 proc., do 362 mln zł. Poprawił się natomiast wynik w obszarze obrót i magazynowanie - wzrósł czterokrotnie, do 632 mln zł i w wytwarzaniu, gdzie wzrósł trzykrotnie, do 35 mln zł.

Lekki wzrost importu ze wschodu

W trzecim kwartale import gazu z kierunku wschodniego wzrósł o 2 punkty procentowe, do 68 proc. Import z kierunku zachodniego i południowego zmniejszył się o 2 pkt. proc., do 12 proc. Z kolei udział LNG w portfelu zakupowym nie zmienił się, stanowił 20 proc. W okresie lipiec-wrzesień w terminalu w Świnoujściu rozładowano siedem gazowców, w tym cztery z kontraktu z Qatargas i trzy ładunki spotowe.

Na koniec wrześnie grupa zainwestowała 4,03 mld zł, z czego wydatki na dystrybucję wyniosły 1,9 mld zł, na poszukiwanie i wydobycie 1,77 mld zł, na wytwarzanie 0,29 mld zł, a na obrót i magazynowanie 0,07 mld zł.

Grupa wydobyła w okresie trzech kwartałów tego roku 3,3 mld m sześc. gazu i 963 tys. ton ropy. PGNiG podtrzymuje, że celem jest dojście do 2,5 mld m sześc. wydobycia w samej Norwegii. Dzięki ostatnim odkryciom i prowadzonym pracom już 2021 roku grupa może wyprodukować na szelfie norweskim ok. 1 mld m sześc. gazu. Z kolei w kraju jej cele jest utrzymanie wydobycia na poziomie ok. 4 mld m sześc.

Monika Borkowska

PGNIG

4,9850 -0,0190 -0,38% akt.: 27.11.2020, 17:51
  • Otwarcie 5,0000
  • Max 5,0660
  • Min 4,8600
  • Kurs odniesienia 5,0040
  • Suma wolumenu 3 250 212
  • Suma obrotów 16 190 605,62
  • Widełki dolne 4,5000
  • Widełki górne 5,5000
Zobacz również: CIECH GRUPAAZOTY LOTOS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »